Na polskich drogach czai się poważne zagrożenie, które może skutkować nie tylko wysokim mandatem, ale również zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Nieprawidłowe oświetlenie pojazdów stało się prawdziwą plagą, dotykającą zarówno właścicieli starszych, jak i nowych samochodów. Według najnowszych badań, niemal każdy kierowca w Polsce doświadczył oślepienia przez światła innych pojazdów.
Fot. Shutterstock
Statystyki ze stacji kontroli pojazdów są alarmujące. Okazuje się, iż problemy z oświetleniem zewnętrznym stanowią aż cztery z dziesięciu najczęstszych przyczyn negatywnych wyników badań technicznych. Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego wskazują na liczne nieprawidłowości: od pękniętych kloszy i zawilgoconych reflektorów, po niewłaściwie zamontowane czy niehomologowane źródła światła.
Szczególnie niepokojący jest fakt, iż w 70 procentach przypadków za oślepianie odpowiadają nielegalne zamienniki żarówek. Co więcej, jedna piąta wszystkich reflektorów lub żarówek wymaga natychmiastowej wymiany ze względu na wadliwe działanie. Eksperci szacują również, iż w ośmiu na dziesięć samochodów światła są nieprawidłowo wyregulowane.
Problem dotyka również najnowszych modeli samochodów. Paradoksalnie, niektóre nowe pojazdy mogą oświetlać drogę jedynie na odległość 20 metrów, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. To skłania kierowców do instalowania nielegalnych zamienników LED, tzw. retrofitów, za które grozi mandat w wysokości 3000 złotych.
Specjaliści podkreślają, iż prawidłowo ustawione światła mijania powinny zapewniać widoczność na dystansie około 50 metrów. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, iż przy prędkości 50 km/h droga hamowania wynosi około 30 metrów. Tylko zachowanie tych parametrów gwarantuje bezpieczną reakcję na pojawiające się przeszkody.
W związku z narastającym problemem, policja zapowiada wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia. Kierowcy powinni regularnie sprawdzać stan techniczny swoich świateł i dokonywać ich regulacji w autoryzowanych stacjach, unikając nieuprawnionych modyfikacji, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych.