V Marsz Równości w Opolu – jest trasa tęczowego korowodu
V Marsz Równości w Opolu organizuje stowarzyszenie Tęczowe Opole. O godz. 14 uczestnicy wyjdą z placu na ul. Ozimską. Będą z nią szli aż do skrzyżowania z ul. Kołłątaja. Później trasa marszu prowadzić będzie ulicami 1 Maja, Korfantego, Piastowską, Katedralną, Książąt Opolskich, Sądową, Sienkiewicza, Żeromskiego i Reymonta, a potem z powrotem ulicą Ozimską na pl. Jana Pawła II.
Tegoroczny marsz odbywa się pod hasłem “Idziemy za lepszy czas”. Uczestnikom marszu będą towarzyszyć wolontariusze w pomarańczowych kamizelkach, którzy mają asystować w problemowych sytuacjach.
– Nastawiamy się na to, iż na trasie pojawi się kontrmanifestacja – mówi Maciej Kruszka.
Działacz Tęczowego Opola zaznacza, iż organizatorzy V Marszu Równości są w kontakcie z policją. Mundurowi mają zapewnić odstęp pomiędzy grupami.
– My nie zamierzamy reagować na ewentualne zaczepki. Skupimy się na święcie, jakim jest dla nas V Marsz Równości w Opolu – stwierdza Maciej Kruszka.
V Marsz Równości w Opolu – na ratuszu zawiśnie tęczowa flaga
Organizatorzy marszu zachęcają, aby na placu Jana Pawła II w Opolu pojawić się wcześniej. Od okolic południa działać ma tam Miasteczko Równości. Na jego terenie będą stoiska organizacji działających na rzecz równouprawnienia, gadżety, malowanie twarzy i bezpłatna woda. Nie będzie jednak jednorazowych plastikowych kubeczków. Dlatego warto na miejsce przyjść z własnym naczyniem lub butelką na wodę.
Organizatorzy podkreślają, iż V Marsz Równości w Opolu to również okazja do pewnego podsumowania tego, co na przestrzeni lat wydarzyło się w kwestii środowiska LGBT+.
– Od trzech lat możemy liczyć na patronat prezydenta Opola Arkadiusz Wiśniewski. W tym roku po raz pierwszy wydarzeniu patronuje też marszałek województwa Andrzej Buła. Pamiętam początki i wtedy nie mogliśmy liczyć na takie wsparcie – wspomina Maciej Kruszka.
– Ważna dla nas jest widoczność oraz wsparcie instytucjonalne. To na pewno jest większe, niż przedtem. I to bardzo cieszy. A pewnym symbolem tego wsparcia będzie fakt, iż w sobotę, kiedy odbywać będzie się V Marsz Równości w Opolu, na ratuszu zawiśnie tęczowa flaga – mówi działacz Tęczowego Opola.
Maciej Kruszka: Jest spora polaryzacja
Kwestia widoczności to jedno. A jak jest z akceptacją środowiska LGBT+ w Opolu?
– Widoczna jest spora polaryzacja – przyznaje Maciej Kruszka. – Atmosfera wokół naszego środowiska nie jest najlepsza, ponieważ partia rządząca chce się jakość wybić naszym kosztem. Zaostrzają się pewne postawy. Jest częstsze zaczepianie ludzi z tęczowymi opaskami czy torbami.
Maciej Kruszka podkreśla, iż ta sytuacja ma też drugą stronę medalu. – Możemy liczyć na większe wsparcie. Nie tylko instytucjonalne. Także zwykli ludzie, dla których wcześniej nasz los mógłby być obojętny, teraz wykazują zaangażowanie i są gotowe pomagać. To budujące – stwierdza.