V Ozimskie Forum Gospodarcze – biznes i samorząd muszą być blisko

3 godzin temu

Ozimskie Forum Gospodarcze ma budować relacje pomiędzy przedsiębiorcami. – Naszym celem jest stworzenie więzi, które ułatwiają nam późniejszą współpracę przez cały rok. Zależy nam na partnerstwie biznesu i samorządu – wskazał Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka dodając, iż gośćmi Forum są także uczniowie szkół.

– Dlatego też, zarówno w młodzieży, jak i kierownikach szkół, chcemy rozbudzić zainteresowanie tym, jak ta przedsiębiorczość w naszej gminie wygląda.

Ozimskie Forum Gospodarcze, czyli o możliwościach

Kolejni prelegenci mówili o szansach na rozwój dla prowadzących firmę. Wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki przedstawiał możliwości skorzystania z funduszy unijnych w perspektywie na lata 2021-2026.

Największą grupą, dla której dedykowane są nabory to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Już w październiku i listopadzie mogą one składać wnioski o wsparcie na wyposażenie swoich działalności. Na przykład kupując innowacyjne linie produkcyjne czy maszyny. Premiowane będą między innymi działania związane z cyfryzacją czy odnawialnymi źródłami energii.

– Nie wykluczamy oczywiście także mniejszych inwestycji – zaznacza wicedyrektor Michał Durzyński z OCRG.

– Planujemy ok. 2,5 mln zł wsparcia na jedno przedsiębiorstwo. Możliwe będzie dofinansowanie choćby do 70 proc. W związku z tym zachęcamy do śledzenia naszej strony. Szczegóły już w połowie października – zapowiedział dodając, iż skorzystają też duże firmy, m.in. z możliwości podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników.

Natomiast o klimacie dla biznesu mówił przez pryzmat inwestycji komunalnych szef PGKiM Sp. z o.o. w Antoniowie.

– Najważniejsza z nich to oczyszczalnia ścieków służąca całej gminie Ozimek. To dziś bardzo nowoczesny obiekt, zmodernizowany za ponad 30 mln zł. Posłuży co najmniej 25 lat – mówił Roland Wrzeciono o inwestycji, której projekt powstał w 2021 roku, a z końcem 2023 całość zdobyła pozwolenie na użytkowanie.

Elastyczne zatrudnienie w cenie

Swoją prelekcję miała także wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Małgorzata Kozioł. Mówiąc o projektach prowadzonych przez jej instytucję przypominała, iż pracowników na rynku wciąż brakuje. Takie głosy płyną od pracodawców.

– I brakuje głównie specjalistów – mówi. – Dlatego chcemy promować elastyczne zatrudnianie. Na przykład pracę hybrydową i w niepełnym wymiarze. Po to, by na rynek pracy weszły osoby, które w tej chwili nie mogą pracować przez pięć dni w tygodniu. Chodzi np. o matki czy osoby starsze, które wciąż chcą być aktywne zawodowe, ale nie dają już rady pracować na pełny etat. Z naborem do projektu „Opolskie pracuje elastycznie” ruszyliśmy w maju i on trwa aż do wyczerpania limitu miejsc – podkreśliła Małgorzata Kozioł.

Wielu szefów firm na Forum było po raz pierwszy.

– Widzę tu wielu znajomych. Przyznaję, iż chciałem poznać nowych ludzi, byłem ciekawy, o czym tu usłyszę. Ozimek może wyglądać na nieco śpiące miasto. Mimo to takie spotkanie jak dziś pokazuje, iż jednak sporo się dzieje. Również w sferze przedsiębiorczości – skomentował Piotr Wietrzykowski zajmujący się w Nakle podatkami z Niemiec i Austrii.

Partnerem Ozimskiego Forum Gospodarczego była również Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału