W archidiecezji warszawskiej zainaugurowano Rok Jubileuszowy

1 tydzień temu
Zdjęcie: W archidiecezji warszawskiej zainaugurowano Rok Jubileuszowy


„W Roku Jubileuszowym nie chodzi o pojechanie do Rzymu, a o pojednanie – przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa” – podkreślił metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC

Rok Jubileuszowy 2025 zainaugurowano w archidiecezji warszawskiej uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa SAC w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

W homilii abp Galbas najpierw przypomniał, iż przypada dziś także Święto Świętej Rodziny. Zachęcił, aby przyglądać się wspólnemu życiu Maryi, Józefa i Jezusa oraz prosić Boga, abyśmy w swoich rodzinach naśladowali cnoty Świętej Rodziny.

Wyjaśnił, iż życie Świętej Rodziny nie było pozbawione codziennych trudów. – W ich historii nie znajdujemy żadnego uprzywilejowania, więcej: skondensowanie tego, co trudne, jest tam bardziej wyraźne, niż w życiu przeciętnej rodziny. Okoliczności towarzyszące poczęciu Jezusa, wewnętrzny dramat Józefa, wędrówka do Betlejem, poród Jezusa, bolesne dla Maryi proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, życie na emigracji, w tułaczce i niepewności, powrót do Galilei, monotonia codzienności w małym Nazarecie – to tylko część tego dramatu – mówił abp Galbas.

Jak dodawał, uderzała jednak pobożność Józefa i Maryi, czyli życie w zgodzie z Bożym prawem. – Ich religijność nie była czymś sztucznym, ale wypływała z wiary, z autentycznego przekonania, iż wiara w Boga jest fundamentem ich wspólnego życia – podkreślił metropolita warszawski.

Czy tak jest także w życiu naszych rodzin? – pytał abp Galbas. – Czy nasze postępowanie jest zgodne z wolą Boga, czy postępujemy tak, jak nas do tego pobudza Ewangelia? – dodawał, podkreślając, iż jednym z wymiarów konsekwentnego budowania relacji z Bogiem przez rodzinę jest codzienna modlitwa, najlepiej wspólna, a jeżeli to niemożliwe, przynajmniej wzajemna.

jeżeli człowiek przestaje się modlić, umiera nie Bóg, ale umiera człowiek, mawiał Dag Hammarskjöld, wielki Sekretarz Generalny ONZ, a jeżeli rodzina przestaje się modlić, umiera nie Bóg, ale umiera rodzina – zacytował abp Galbas.

Dziękował też rodzinom za to, iż są dla Kościoła pięknym przykładem pobożnego życia, a rodzicom – iż dbają o katechezę dzieci, sami są dla dzieci katechetami i „chcą, aby dzieci katechezę otrzymywały także w szkole, do czego mają prawo”. – Na utrzymanie bowiem szkoły składają się także poprzez płacone podatki – przypomniał.

Przechodząc do inaugurowanego dzisiaj w diecezjach całego świata Roku Świętego, związanego z jubileuszem 2025 lat od narodzenia Chrystusa, abp Galbas zaznaczył, iż pierwszym celem tego Roku „nie jest pojechanie do Rzymu i przejście przez Święte Bramy, które papież otworzy w czterech bazylikach większych, choć jest to cenne i każdego, kto może, zachęcam, aby to uczynił”.

Przede wszystkim chodzi nie o pojechanie, a o pojednanie, o przejście przez Bramę Miłosierdzia, którą jest Serce Chrystusa, źródło wszelkich łask i pociech – powiedział metropolita warszawski.

Arcybiskup przypomniał też, iż Rok Jubileuszowy przeżywany będzie pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – Nadzieja to nie matka głupków, jak często obraźliwie się o niej mówi. Przeciwnie: jest matką mędrców i ludzi wytrwałych, siostrą wiary i miłości – wskazał. Dodał, iż nadzieja – ta prawdziwa, która nie jest tanim optymizmem, ani naiwnym myśleniem, iż jakoś to będzie – jest ważna, choć czasem w codzienności ludzie ją tracą, pogrążając się w kłotniach i uzależnieniach.

– Nadzieja mówi nam: nie rób tego. Nie rzucaj wszystkiego w diabły! Twoje życie ma sens. Wytrwaj. Wytrzymaj, nie dezerteruj. Poszukaj pomocy, ale nie dezerteruj. O taką nadzieję w tym Roku Nadziei się módlmy za pośrednictwem Maryi, Matki Nadziei i św. Józefa – zaapelował abp Galbas.

Kościoły jubileuszowe w archidiecezji warszawskiej

Abp Galbas ustanowił 20 grudnia kościoły jubileuszowe w archidiecezji warszawskiej, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny w Roku Jubileuszowym 2025. Zachęcił wszystkich diecezjan do częstego nawiedzania tych kościołów i do pobożnej tam modlitwy. Zaprosił też, aby w jubileuszowym kościele, jakim jest archikatedra, „nie żałować w tym roku czasu w modlitwę o nadzieję dla siebie, dla nas i dla całego świata”.

Obok ośmiu kościołów i sanktuariów na terenie lewobrzeżnej Warszawy (bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Świątynia Opatrzności Bożej, Bazylika Świętego Krzyża), kościołami jubileuszowymi będą też sanktuaria pozawarszawskie: bazylika w Niepokalanowie, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim oraz Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego – tzw. Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii.

Ponadto wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy również w siedmiu sanktuariach maryjnych znajdujących się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

Kościołami jubileuszowymi będą te świątynie, które są wiodącymi ośrodkami duszpasterskimi w archidiecezji warszawskiej – wyjaśnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej. W czasie obchodów Roku Jubileuszowego 2025 mają one dodatkowe zadania: będą jeszcze bardziej otwarte dla wiernych, chcących modlić się, uzyskać odpust związany z Rokiem Jubileuszowym, a przede wszystkim będzie tam sprawowana w większym wymiarze posługa spowiedzi św., kluczowa przestrzeń dla doświadczenia przebaczenia i prawdziwej nadziei.

Abp Galbas zaapelował, aby kościoły jubileuszowe były oazami duchowości, gdzie „każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”. Poprosił też, aby kapłani, szczególnie ci posługujący w kościołach jubileuszowych, ofiarnie służyli wiernym w sakramencie pokuty i pojednania.

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej, w ramach Roku Jubileuszowego dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego mogą otrzymać wszyscy wierni, którzy spełnią określone warunki.

Będą m.in. trwać w stanie łaski uświęcającej oraz są wolni od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjęciu Komunii Świętej.

Ponadto, ofiarują swoją modlitwę zgodnie z intencjami Papieża, a także udadzą się na pielgrzymkę do dowolnego świętego miejsca jubileuszowego i wezmą udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym.

Powinni też nawiedzić kościół jubileuszowy lub inne wyznaczone miejsce na chwilę adoracji eucharystycznej lub pobożne rozmyślanie oraz zakończą modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.

Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej.

Kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej:
-bazylika archikatedralna Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie
-bazylika Świętego Krzyża w Warszawie
-bazylika Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie
-Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie
-Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy
-Sanktuarium Matki Zbawiciela (kościół Najświętszego Zbawiciela)
-Sanktuarium Narodowe Św. Andrzeja Boboli (kościół Św. Andrzeja Boboli w Warszawie)
-Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki (kościół Świętego Stanisława Kostki)
-Sanktuarium Diecezjalne Świętego Józefa Oblubieńca NMP na Kole
-Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim
-Sanktuarium Świętego Stanisława Papczyńskiego (kościół pw. Opatrzności Bożej na Mariankach w Górze Kalwarii, zwany Wieczernikiem).

Sanktuaria maryjne, w których wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy w Archidiecezji Warszawskiej:
-Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Śmierci (kościół seminaryjny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca)
-Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (kościół pw. Ducha Świętego w Warszawie)
-Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży (kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców na Siekierkach)
-Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej (kościół Świętej Elżbiety w Powsinie)
-Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Pośredniczki Wszelkich Łask w Piasecznie
-Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej
-Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie

Idź do oryginalnego materiału