292 legniczan złożyło w ZUS wnioski o tzw. rentę wdowią. W ciągu dwóch pierwszych dni roboczych obowiązywania nowych przepisów na całym Dolnym Śląsku wpłynęło ich ponad 1,2 tys., a w Polsce ponad 15 tys.
Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r.
Co to takiego?
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. własną emeryturą lub rentą z tytułu niezdolności do pracy. o ile ktoś do tej pory nie starał się o przyznanie renty rodzinnej powinien teraz to zrobić i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią.
– o ile ktoś nie ma renty rodzinnej to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku – dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu – złożyć wniosek o rentę wdowią – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Sprawdź, czy przysługuje Ci renta wdowia?
Najprostszym sposobem żeby się upewnić czy komuś renta wdowia przysługuje czy nie – jest skorzystanie z ankiety, która jest dostępna na stronie zus.pl. Pierwsze pytanie ankiety brzmi: Czy masz prawo, do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?
– o ile ktoś już na to pierwsze pytanie odpowie „nie” – wtedy system uniemożliwi mu dalszy udział w ankiecie a wypełniający dostanie odpowiedź, iż nie spełnia warunków, do tego, aby ubiegać się o rentę wdowią – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Dodatkowe pieniądze
Rzeczniczka precyzuje, iż renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. w tej chwili mogą dostawać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub jedno wybrane.
– Wcześniej było tak, iż jeżeli żona decydowała się brać własną emeryturę, bo renta po mężu była niższa to było wszystko, co mogła dostać. Teraz może dostawać przez cały czas swoją emeryturę i na początek 15 proc. „emerytury” męża, którą by dostał gdyby przez cały czas żył – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Precyzując, renta wdowia to „dodatkowe pieniądze”, ale tylko dla tych, którzy mają ustalone prawo do renty po zmarłym współmałżonku – dodaje.
Jak to działa?
Osoby, które wcześniej już wystąpiły o rentę po zmarłym współmałżonku i miały ją przyznaną, ale jej dostawały gdyż wybrały własną emeryturę – teraz (od nowego roku) mogą dostawać całą rentę rodzinną i do tego 15 proc. własnego świadczenia, lub odwrotnie.
– Dobra wiadomość jest taka, iż od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. – zapewnia Iwona Kowalska-Matis. Taki wybór będą miały również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.
Maksymalna wysokość świadczeń
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. w tej chwili 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. jeżeli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia