W „Juraszu” wykonano kolejny przełomowy zabieg. Użyto robota

1 miesiąc temu

Kolejny przełomowy zabieg w szpitalu Jurasza. Prof. Tomasz Drewa wraz z zespołem – przy zastosowaniu robota chirurgicznego Da Vinci – pobrał nerkę od żywego dawcy.

Szpital Jurasza rozpoczął operacje z użyciem robota chirurgicznego najnowszej IV generacji Da Vinci X w marcu 2023 roku. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem programu chirurgii robotowej w placówce jest prof. Tomasz Drewa (Kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej), uznawany za prekursora i osobę, która wdrożyła i upowszechniła technologię robotową w urologii – jest pierwszym tego typu specjalistą w Polsce, który w 2016 roku w Toruniu rozpoczął wykonywanie zaawansowanych operacji w urologii onkologicznej takich jak cystektomia radykalna czy prostatektomia radykalna. Dzięki ogromnej ilości wykonanych operacji, prof. Drewa jest najbardziej doświadczonym w Polsce operatorem Da Vinci.

Robot chirurgiczny Da Vinci umożliwia poprawienie komfortu pracy operatora, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zmęczenie po zabiegu i wyższą powtarzalność wyników operacji – mówił w marcu 2023 roku prof. Drewa.

Głównym obszarem zastosowaniem robota Da Vinci są operacje z zakresu urologii onkologicznej. To właśnie operacje urologiczne przyczyniły się do rozpowszechnienia chirurgii robotowej w medycynie. Poza urologią, w „Juraszu” planowane jest wykorzystanie robota Da Vinci w celu przeprowadzania zabiegów kardiochirurgicznych, chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej oraz chirurgii głowy i szyi.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jednoczesna operacja dwóch nowotworów w Centrum Onkologii. To zasługa robota da Vinci


Jak poinformowała na początku sierpnia placówka, 19 lipca nastąpił w niej kolejny istotny zabieg z zastosowaniem chirurgii robotowej – pobranie nerki od dawcy żywego przy pomocy robota chirurgicznego da Vinci. – Był to pierwszy tego rodzaju zabieg w województwie kujawsko-pomorskim i drugi w Polsce – podkreśla Szpital Uniwersytecki nr 1. Pobranie wykonał rzecz jasna prof. Drewa.

Małoinwazyjne (laparoskopowe i robotyczne) pobrania narządów od żywych dawców to przyszłość transplantologii. Gwarantują one nie tylko krótszą rekonwalescencję, ale dobrze wykonane minimalizują wczesne i późne powikłania zarówno u dawcy ja i u biorcy. W Polsce jest kilka ośrodków profesjonalnie wykonujących te jedne z trudniejszych operacji urologiczno – transplantologicznych, należą do nich poza Bydgoszczą, Szczecin, Wrocław, Warszawa i Kraków – podkreśla bydgoska lecznica.

Poza „Juraszem”, robot Da Vinci służy również w Szpitalu Biziela oraz w Centrum Onkologii – ta ostatnia placówka przygotowuje się do uruchomienia drugiej maszyny.

Idź do oryginalnego materiału