W Katowicach testowali symulator starości. M.in. zaburza pole widzenia, utrudnienia ruchy i ogranicza czucie w rękach

2 godzin temu

W Katowicach ruszył projekt edukacyjny „Poczuj, żeby zrozumieć”, który umożliwia uczestnikom doświadczenie codziennych trudności, z jakimi borykają się osoby starsze i z niepełnosprawnościami, dzięki symulatorowi starości. Projekt ten, realizowany przez Stowarzyszenie Mocni Razem oraz Fundację Quatronum, ma na celu budowanie empatii i zrozumienia w społeczeństwie. Symulator starości pozwala na symulację ograniczeń związanych z wiekiem, takich jak zmniejszona mobilność, zaburzenia równowagi, czy problemy z widzeniem.

Warsztaty skierowane są zarówno do młodzieży, jak i pracowników instytucji wspierających seniorów. Uczestnicy mogą na własnej skórze poczuć, jak to jest funkcjonować w wieku 70+. Do tej pory udział w warsztatach wzięli już urzędnicy z Katowic, a w tej chwili dołączają uczniowie katowickich szkół średnich. Program ten ma potrwać do końca listopada.

„Symulator starości pozwala na symulację zaburzeń pola widzenia, co utrudnia orientację w przestrzeni, a także zmniejszenia ruchomości i mobilności ciała, które sprawia, iż najprostsze czynności stają się wyzwaniem. Uczestnicy odczują także zmęczenie, zaburzenia równowagi i ograniczenia czucia w rękach. Dodatkowo symulowana niewłaściwa pozycja sylwetki oraz ograniczony zakres ruchu stawów pozwolą lepiej zrozumieć trudności z poruszaniem się, które często dotykają seniorów” – podkreśla Agnieszka Rzepecka, prezes stowarzyszeni Mocni Razem.

Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic, który sam uczestniczył w warsztatach, zaznacza, iż tego typu doświadczenia są najważniejsze dla budowania empatii oraz dostosowywania działań miasta do potrzeb seniorów. Inicjatywa ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na wyzwania związane z procesem starzenia się i promowanie postaw wspierających osoby starsze.

Projekt „Poczuj, żeby zrozumieć” skupia się nie tylko na edukacji młodzieży, ale także na wsparciu instytucji i organizacji, które pracują z osobami starszymi. Udział w warsztatach już wzięli katowiccy urzędnicy, a teraz dołączają do nich uczniowie.

Ważnym elementem projektu jest nadchodząca II Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności”, organizowana 21 października w Muzeum Śląskim przez Stowarzyszenie Mocni Razem i Fundację Quatronum. Konferencja zgromadzi ekspertów i praktyków, którzy omówią wyzwania związane z rosnącą długością życia.

Idź do oryginalnego materiału