W klinice pracują aniołowie, a nie lekarze! Ratują wcześniaki, ważące poniżej pół kilograma

1 miesiąc temu
Fot. arch. USK w Rzeszowie

Szacuje się, iż co dziesiąte dziecko urodzone w Europie przyszło na świat przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. W Klinice Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie, od 2013 roku hospitalizowanych było ponad 2 i pół tysiąca wcześniaków. Najmłodszy, to dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży (granica 5 i 6 miesiąca ciąży). Podium pacjentów „wagi lekkiej”, którzy zostali wypisani do domu to dzieci o masie ciała: 450 g, 460 g i 530 g.

By zwrócić uwagę na temat dzieci urodzonych przedwcześnie i osób które ich ratują, 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

W klinice pracują aniołowie, a nie lekarze

Nikt z nas nie spodziewał się, iż nasza córka pojawi się tak wcześnie – mówi mama Helenki, która urodziła się w 28 tygodniu ciąży.

– Dziecko przyszło na świat w naprawdę złym stanie. Otrzymało 0 punktów w skali Apgar. Mieliśmy długą listę problemów: wylew, zapalenie opon mózgowych, retinopatia, to niektóre z nich. Od samego początku, cały personel kliniki walczył o nasze dziecko. Wszyscy wykonali fantastyczną pracę. Córka została wyprowadzona i świetnie sobie teraz radzi.

Moje dziecko było ekstremalnie skrajnym wcześniakiem z wszystkimi obciążeniami jakie się tylko mogą zdarzyć – mówi mama Karolinki, która urodziła się w 25 tygodniu ciąży.

– Otrzymałam ogrom serca i życzliwości przez te 97 dni pobytu w szpitalu i przez kolejne 3 lata, kiedy przyjeżdżałam do poradni na wizyty kontrolne. Moja córka prawidłowo rozwija się i jedyną pozostałością po wcześniactwie są okulary. W klinice pracują aniołowie, a nie lekarze.

Uratowali ponad 2 500 wcześniaków

Zespół Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie, tworzą lekarze specjaliści z bardzo dużym doświadczeniem, lekarze rezydenci, jak również dyplomowane położne i pielęgniarki, a także neurologopeda i fizjoterapeuta, którzy każdego dnia walczą o zdrowie i życie małych pacjentów oraz z wielką życzliwością uczą opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Od 2013 roku hospitalizowanych było tutaj ponad 2 i pół tysiąca wcześniaków. Najmłodszy, który przeżył to dziecko urodzone w 23 tygodniu ciąży. Podium pacjentów „wagi lekkiej”, którzy zostali wypisani do domu zajmują dzieci o masie ciała: 450g, 460g i 530g.

O życie dzieci walczą miesiącami

– Córeczka była hospitalizowana przez 3 miesiące – mówi mama Zosi, która urodziła się w 27 tygodniu ciąży.

– Pomimo tego, iż czas był trudny i stresujący, to moje doświadczenia z personelem kliniki są jak najlepsze. Był duży nacisk na to, aby był kontakt z dzieckiem. Nie było problemów z kangurowaniem. 4 osoby podawały nam naszą córkę z inkubatora, przełączano kabelki, by mogliśmy mieć dziecko przy sobie. Wyglądało to jak lot w kosmos.

Najdłuższe pobyty zakończone wyjściem do domu i korzystnym rozwojem to: 202 dni, 184 dni i 142 dni.

Mają najwyższy poziom referencyjności

Aktualnie Klinika Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie jest oddziałem III stopnia referencyjności opieki neonatologicznej. Oznacza to najwyższe standardy opieki. W tego typu placówkach personel zajmuje się kobietami z ciążą zagrożoną. O patologicznym przebiegu, u których istnieje ryzyko urodzenia przed 31. tygodniem ciąży, a także gdy stwierdzono u płodu choroby lub wady genetyczne.

– Każdego dnia, do naszej kliniki może trafić pacjent, który będzie wymagał wielokierunkowej opieki i pełnego zaangażowania całego personelu – twierdzi dr n. med. Małgorzata Stefańska, kierownik Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie. – Światowy Dzień Wcześniaka, to symbol naszej pracy. Pacjenci, którzy już po latach stają się samodzielni, mogą bawić się, biegać, normalnie żyć, są dla mnie ogromnym wsparciem psychologicznym.

W tym dniu, czyli 17 listopada, oddział był ozdobiony na fioletowo. Kolor ten symbolizuje wyjątkowość i delikatność – to symbol dzieci przedwcześnie urodzonych.




Idź do oryginalnego materiału