W Krainie Baśni i Legend – Juromania 2024 zaprasza

1 tydzień temu

Już w najbliższy weekend czeka nas wiele różnego rodzaju atrakcji związanych z Jurą Krakowsko-Częstochowską. W dniach 13-15 września odbywać się będzie święto tego regionu – Juromania. Hasło tegorocznej edycji to: W Krainie Baśni i Legend.

Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykle malownicza kraina, która obejmuje urokliwe, naturalne krajobrazy, obiekty historyczne i sakralne oraz przestrzenie dla różnych sfer aktywności: od rozrywki i zabawy, przez kulturę, edukację, aż po sportowe emocje i odpoczynek czy zadumę na łonie przyrody. – Znakomitą okazją do bliższego poznania tego bliskiego nam regionu jest właśnie jego święto, czyli Juromania – mówi Robert Nieroda, dyrektor biura Związku Gmin Jurajskich, współorganizatora wydarzenia:
– Już po raz siódmy w tym roku będziemy organizować Juromanię. W tym roku to 13-15 wrzesień, czyli najbliższy weekend. Serdecznie zapraszamy państwa do ponad 50 miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w których to właśnie będą organizowane różne eventy związane z Juromanią. A przewodnim hasłem w tym roku jest w Krainie Baśni i Legend, więc Jura zmieni się na taką bardzo dużą krainę baśniową, więc serdecznie Państwa zapraszamy. Będzie wiele możliwości wejścia do miejsc, które na ogół są niedostępne dla turystów, otwieramy wiele przestrzeni, które tylko i wyłącznie w czasie Juromanii będą dostępne przy różnego rodzaju eventach, które się dzieją, na przykład po zmroku, gdzie na co dzień czegoś takiego nie ma, więc na pewno jednym z elementów przez ten weekend to jest pokazanie troszeczkę takiej innej Jury i zachęcenia do tego, aby turyści przyjeżdżali na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ale też bardzo ważnym elementem Juromanii jest generalnie promocja regionu jako takiego, dlatego iż poprzez Juromanię staramy się promować Jurę Krakowsko-Częstochowską przez cały rok. Nie tylko przed imprezą zapraszając wszystkich oczywiście na ten jeden weekend imprezowy, ale właśnie tworząc pewien przekaz medialny, który powoduje, iż poprzez Juromanię Jura zyskuje bardzo dużo dodatkowych elementów promocyjnych.

Koordynatorem Juromanii jest Związek Gmin Jurajskich, a głównymi organizatorami są województwa śląskie i małopolskie. Jak podkreśla Robert Nieroda, to dzięki ich dobrej współpracy udaje się wszystko przygotować:
– Bez wsparcia dwóch województw, czyli województwa małopolskiego i województwa śląskiego pewnie by się nie udało zorganizować Juromanii. To ogromna pomoc głównie finansowa, o ile chodzi o współfinansowanie poszczególnych eventów w poszczególnych miejscach. Natomiast tak oczywiście województwo śląskie jest bardzo zaangażowane w Juromanię. Zresztą jakby Juromania narodziła się podczas ewaluacji projektu Szlaku Orlich Gniazd. Ona najpierw była świętem Szlaku Orlich Gniazd, potem względu na to, iż bardzo gwałtownie się rozrastała, rozszerzyliśmy ją na całą Jurę, teraz jest świętem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. No a rzeczywiście, tutaj w tej części północnej naszej Jury dzieje się bardzo dużo, dużo dzieje się w Częstochowie samej, bo oprócz tego, co mamy już od kilku lat w klasztorze Paulinów, czy też w kościele św. Barbary, to dodatkowo jeszcze przez dwa dni będziemy mieć bardzo fajne eventy na Placu Biegańskiego. Więc całe praktycznie miasto będzie wypełnione imprezami związanymi z Juromanią, ale też i nieopodal oczywiście. Zamek w Olsztynie, czy Złoty Potok, czy niedalekie Żarki, czy Lelów. Te wszystkie miejscowości zapraszają przez cały weekend turystów, aby zobaczyć co to jest ta Juromania.

Wspomniane przez Roberta Nierodę klasztory paulińskie na Jasnej Górze i przy kościele św. Barbary to stałe już elementy na trasach Juromanii. – Również w tym roku chętni będą mogli poznać ciekawostki o tych miejscach – mówi rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Bortnik:
– Bardzo mocno wpisuje się, myślę, w klimat Jury Krakowsko-Częstochowskiej klasztor jasnogórski i klasztor Świętej Barbary w Częstochowie, dlatego nie mogło również tych klasztorów zabraknąć w programie i na szlaku Juromanii. Klasztor jasnogórski to przede wszystkim paulińskie klimaty, czyli duchowość w drodze, z Ojcem Kordeckim będziemy poznawać i starać się poczuć klimat wolności na przestrzeni wieków. Klasztor Świętej Barbary w Częstochowie to jak najbardziej powiązując go, nie może być inaczej, z klasztorem jasnogórskim to cudowna woda, święta woda, źródełko, które jak wiemy według tradycji wytrysnęło, kiedy cudowny obraz został wykradziony z Jasnej Góry, rozbity na trzy części, zraniony i tam porzucony. Wytrysnęło cudowne źródełko i od tamtego czasu płynie woda w klasztorze Świętej Barbary. W swoim czasie był to również bardzo istotny klasztor na drodze formacji każdego paulina. Tam odbywał się drugi nowicjat, tak zwany drugi rok nowicjatu dla braci zakonnych. To również w tym klasztorze chcemy opowiedzieć, przybliżyć, jak wygląda początek drogi życia każdego paulina.

Szczegółowa lista atrakcji przygotowanych na tegoroczną Juromanię znajduje się na stronach wydarzenia: juromania.pl

Idź do oryginalnego materiału