Piękne wakacje to niekoniecznie egzotyczne miejsca, luksusowe warunki czy wyśmienita kuchnia. Przekonali się o tym uczestnicy „Wakacji z Panem Bogiem”, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca w Lancaster, PA. Tegoroczna edycja była już 25. spotkaniem, które łączy w sobie odpoczynek z jedynymi w swoim rodzaju rekolekcjami.

Idea pomysłu nawiązuje do niegdysiejszych oaz organizowanych w Polsce przez Ruch Światło-Życie. W życie na amerykańskiej ziemi zaczął ją wcielać redemptorysta o. Waldemar Łątkowski, który posługiwał najpierw w Perth Amboy (NJ), a w tej chwili w Chicago (IL). To właśnie on, w lipcu 2007 roku, zorganizował pierwszy wyjazd do Lake George w stanie Nowy Jork. Tematem było siedem sakramentów, a w tygodniowym spotkaniu udział wzięło ponad 50 osób.
Każdy dzień zaczynał się Eucharystią – nie tradycyjnie w kościele, ale w duchu pielgrzymkowym. Następnie odbywały się zajęcia tematyczne, adekwatne dla różnych grup wiekowych. Popołudnia były czasem odpoczynku – plażowanie, górskie wędrówki, a wieczorami atrakcje: wieczór humoru, dyskoteka, modlitwa, zawierzenie, a na koniec religijne przedstawienie podsumowujące temat tygodnia. Pierwszy obóz był sukcesem – przy pożegnaniu już pojawiły się plany kolejnego spotkania. O. Waldemar nie zawiódł – już w kolejnym roku zorganizował dwa obozy: ponownie w Lake George oraz w Poconos w Pensylwanii. Pomimo obowiązków proboszcza potrafił pogodzić duszpasterstwo z organizacją wyjazdów – a chętnych przybywało.

Każdego roku podejmowany był nowy temat: 10 przykazań, 8 błogosławieństw, dary Ducha Świętego, Eucharystia, modlitwa „Ojcze Nasz”, główne prawdy wiary, sakrament pojednania, powołanie (kapłaństwo i małżeństwo), 7 grzechów głównych, tajemnice różańca, Pismo Święte itd. Jubileuszowe 25. „Wakacje z Panem Bogiem” odbyły się pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei – światłością świata”.
Warunkiem udziału jest jedno: tydzień bez telefonów – bez elektroniki, ale za to z sercem dla innych. Przez 18 lat w obozach udział wzięło 2,520 osób. Od kilku lat w wyjazdach towarzyszą siostry służebniczki, a od kiedy o. Waldemar posługuje w Chicago – także siostry benedyktynki. w tej chwili „Wakacje z Panem Bogiem” realizowane są na początku czerwca w Wisconsin (dla uczestników z Chicago i okolic) oraz dwa tygodnie później w Lancaster (PA) dla tych ze Wschodniego Wybrzeża.

Przez te 18 lat na obozach pojawiali się wyjątkowi goście, w tym abp Wacław Depo, bp David L. Ricken, redemptoryści z warszawskiej prowincji i diecezji Metuchen, a także osoby z działów powołań, które prowadziły katechezę w języku angielskim. Ojcu Waldemarowi na Wschodnim Wybrzeżu od lat towarzyszy salezjanin ks. Paweł Dziatkiewicz – z doświadczeniem misyjnym w Afryce, w tej chwili kapelan w domu spokojnej starości w Woodbridge (NJ). Wiele osób poświęca swój czas prowadząc zajęcia poranne, by po południu uczestniczyć w katechezach dla dorosłych prowadzonych przez ojca Waldemara.
Podczas tych wyjazdów uczestnicy mają szans odkryć na nowo swoją relację z Bogiem. Oderwać się od ekranów i zachwycić się pięknem przyrody. Krajobrazy pozostają w oczach, słowa kapłana w sercu, a relacje z drugim człowiekiem tworzą wakacyjną rodzinę, w której wszyscy są sobie bliscy.
Ojciec Waldemar nie zatrzymuje się. Zapowiedział, iż przyszły rok będzie Rokiem św. Gerarda, a hasło brzmi: „Pełnić wolę Boga”. Wszystko o „Wakacjach z Panem Bogiem” można znaleźć na stronie: www.wakacjezbogiem.com.
K. Pawka
opr. WEM
„Jestem związana z tym dziełem od początku – wraz z całą moją rodziną. Moje córki, dziś już dorosłe kobiety, podobnie jak wielu innych uczestników, mówią, iż „Wakacje z Panem Bogiem” to najpiękniejsze, co spotkało je w dzieciństwie. Tam zawiązały się przyjaźnie na całe życie, tam doświadczyły bliskości Boga – jakiej trudno szukać na zwykłej katechezie, zwłaszcza prowadzonej w języku angielskim. Rodzice często nie poznają swoich dzieci po powrocie – coś się w nich zmieniło. Coś dotknęło ich serca, pozostał ślad. Większość z niecierpliwością czeka na kolejny rok, nucąc religijne piosenki: „Każdy może świętym być” i wiele innych. Dorośli natomiast przeżywają swoje tygodniowe rekolekcje – z bardzo praktycznym przesłaniem” – Katarzyna Pawka