W Lublinie można już zatankować wodór. Stacja w końcu jest dostępna dla wszystkich. Zobacz zdjęcia

4 godzin temu
Zdjęcie: Stacja tankowania wodoru Neso w Lublinie | fot. DW


Spółka PAK-PCE Stacje H2 uruchomiła w Lublinie pierwszą ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Choć stacja była gotowa już pod koniec wakacji, początkowo korzystała z niej wyłącznie spółka MPK Lublin, która wykorzystywała ją do tankowania autobusów wodorowych. Teraz jest ona dostępna również dla innych użytkowników.

Pierwsza stacja tankowania wodoru w Lublinie dostępna dla wszystkich

Stacja tankowania wodoru NESO znajduje się w Lublinie przy ul. Erazma Plewińskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie zajezdni MPK Lublin. Od początku stycznia 2025 roku obiekt jest ogólnodostępny i działa przez całą dobę. Z infrastruktury mogą korzystać zarówno samochody osobowe, jak i autobusy napędzane wodorem, co czyni ją wyjątkowym rozwiązaniem na mapie województwa lubelskiego.

Budowa stacji NESO została ukończona pod koniec wakacji 2024 roku, ale do końca grudnia funkcjonowała w trybie rozruchu technologicznego. W tym czasie była wykorzystywana wyłącznie przez spółkę MPK Lublin, która wówczas posiadała jeden autobus wodorowy. w tej chwili flota MPK wzrosła do czterech pojazdów napędzanych wodorem.

>>> Szczegóły: Pierwsza w Lublinie stacja do tankowania wodoru jest już gotowa. Na razie tankują tam tylko autobusy [ZDJĘCIA]

Stacja wodorowa NESO w Lublinie | fot. DW

Zasady działania stacji

Stacja NESO jest w pełni samoobsługowa i wyposażona w dwa dystrybutory. Dystrybutor z ciśnieniem 700 bar przeznaczony jest do tankowania samochodów osobowych, natomiast ten o ciśnieniu 350 bar – dla autobusów. Proces tankowania wodoru przypomina tankowanie tradycyjnych paliw, takich jak benzyna czy olej napędowy. Głos z dystrybutora prowadzi użytkownika krok po kroku, ułatwiając cały proces.

Dwa dystrybutory tankowania wodoru na stacji NESO w Lublinie | fot. DW

Aby zatankować, należy najpierw skorzystać z ekranu umieszczonego na ścianie budynku obok wiaty. Użytkownik wybiera kwotę, za którą chce zatankować, a odpowiednia suma zostaje zablokowana na koncie. Płatności można dokonać przy użyciu karty płatniczej, Google Pay, Apple Pay lub Blika. Po dokonaniu wyboru można przystąpić do tankowania.

Terminal płatniczy stacji wodorowej NESO w Lublinie | fot. DW
Dystrybutor tankowania wodoru na stacji NESO w Lublinie | fot. DW
Pistolet tankowania wodoru na stacji NESO w Lublinie | fot. DW

Dostawy wodoru i ceny paliwa

Wodór dostarczany do stacji NESO transportowany jest wodorowozami, które jednorazowo przewożą do 1000 kg tego paliwa. Aktualna cena wynosi 69 zł za kilogram wodoru (stan na 16 stycznia 2025 roku).

Idź do oryginalnego materiału