Gmina Ćmielów zajmuje powierzchnię 11 790 ha, w tym 1 334 ha – to powierzchnia miasta Ćmielowa. Użytki rolne stanowią 7 608 ha ( 62,62 % ogółu powierzchni gminy ), w tym: grunty orne 6 077 ha ( 50,59% ogółu powierzchni gminy ), sady zaś 125 ha. Aby uczcić trud pracy rolników, ale również podziękować za plony, co roku w gminie Ćmielów organizowane są dożynki. Nie inaczej będzie w tym roku. Choć tegoroczna lokalizacja wydarzenia, ze względu na trwające prace modernizacyjne na ćmielowskim stadionie i Rynku, będzie inna. Mieszkańcy, a także goście, którzy ten dzień postanowią spędzić w gminie Ćmielów bawić się będą nad malowniczym zbiornikiem Topiołki, przez niektórych mieszkańców zwanych również Topiałkami.
– Dożynki rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej, jaka odprawiona zostanie o godzinie 14.00 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. Około godziny 15.15 korowód dożynkowy przemieści się na teren zbiornika Topiołki, gdzie odbędzie się tradycyjna część uroczystości. na godzinę 16.30 zaplanowano natomiast występ Zespołu Defis, na 18.00 – Kabaretu Czwarta Fala, na 19.30 występ zespołu Hit Sanok, a od godziny 20.00 odbywać się będzie zabawa taneczna z DJ Lukasem – wylicza Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa zdradza, iż starostami tegorocznych dożynek w tym roku zostaną Alicja i Wojciech Kaca z Krzczonowice. Dodaje, iż to młode pokolenie, które chce kontynuować tradycję swoich rodziców i dziadków.
Niestety w dniu, gdy odbywać się będą dożynki w gminie Ćmielów, zaplanowano również dożynki powiatowo-gminne w Ostrowcu Św. Joanna Suska tłumaczy, iż nie rozumie takiej decyzji, ponieważ terminarz dożynkowy dostępny był dużo wcześniej.
– Już dawno z ościennymi gminami, a zwłaszcza z gminą Bałtów, ustaliliśmy, iż 2 września dożynki organizuje gmina Bałtów, my zaś wybraliśmy termin – 3 września. Wszystko po to, aby wydarzenia się na siebie nie nakładały. Szanujemy bowiem pracę wszystkich rolników, i tych z gminy Ćmielów, jak i tych pozostałych gmin naszego powiatu. To, iż ten termin nie został uzgodniony z gminą Bałtów i Ćmielów, jeżeli chodzi o starostwo powiatowe i dożynki powiatowe, to niestety fakt. Nikt nas nie pytał kiedy będziemy organizować dożynki, żebyśmy mogli po kolei, tydzień po tygodniu, móc zapewnić taki pakiet atrakcji dla mieszkańców z całego powiatu. Nie wiem dlaczego tak się stało. Z moich wyliczeń wynika, iż tegoroczne dożynki powiatowe mogłyby odbywać się w Ćmielowie, ale nie wystąpiono z taką propozycją. Będąc wierną tradycji i kultywując ją, będę uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w Ostrowcu Św., niestety później trwać będą nasze dożynki, podczas których świętować będą rolnicy z reprezentowanej przeze mnie gminy – tłumaczy Joanna Suska.
Dodaje, iż jest przekonana, iż piękny zbiornik Topiołki zagwarantuje malowniczą scenerię i niezapomniane wrażenia, jeżeli chodzi o część rozrywkową.
– Jednak w tym dniu najważniejsi są rolnicy. To im chcę podziękować, iż na naszych polskich stołach, dzięki ich pracy mamy ten chleb powszedni. Czasy, w których żyjemy do najłatwiejszych nie należą, tuż za miedzą toczy się wojna, za nami epidemia koronawirusa. Co roku rolnicy zmagać się muszą z klęskami żywiołowymi. Cieszę się, iż nie brakuje tej rządowej pomocy, która ułatwia im funkcjonowanie. Rolnictwo to codzienna praca bez ograniczeń, nie ma świąt, nie ma wolnego. To praca 24-godziny na dobę o każdej porze roku – mówi Joanna Suska.