W niedzielę Święto Matki Bożej Gromnicznej. To także Dzień Życia Konsekrowanego

2 godzin temu
Zdjęcie: Dzień Życia Konsekrowanego


2 lutego w Kościele przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji znane jest także jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Do kościoła przynosi się świece do poświęcenia. W tym dniu Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go papież Jan Paweł II w 1997 r. Kościół ogarnia modlitwą i wdzięcznością osoby, żyjące według rad ewangelicznych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

W diecezji tarnowskiej jest 125 żeńskich domów zakonnych i 26 męskich. W Krościenku i Krynicy działają świeckie Instytuty Życia Konsekrowanego. Są także 3 zakony klauzurowe. To siostry klaryski w Starym Sączu, bernardynki w Kończyskach koło Zakliczyna i siostry karmelitanki bose w Tarnowie. Składka zebrana w kościołach 2 lutego będzie przeznaczona na zakony klauzurowe.

Redemptorysta o. Aleksander Ćwik posługujący w tuchowskiej bazylice pokreśla, iż zgromadzenia i zakony mają różne charyzmaty, ale jeden jest cel. Wszyscy służą Kościołowi i prowadzą ludzi do Boga.

– Charyzmatem redemptorystów jest głosić obfite odkupienie. To jest nasze hasło. W czym ono się wyraża? To staranie się, aby dotrzeć do ludzi najbardziej potrzebujących i ubogich. To ubóstwo dziś wyraża się też w braku poznania Pana Boga i do takich ludzi próbujemy dotrzeć poprzez nasze posługi. To bezpośrednie głoszenie słowa Bożego, a więc misje parafialne, rekolekcje, katecheza, praca w parafiach, media.

Redemptorysta nawiązując do Roku Jubileuszowego mówi także o tym jak ważna jest nadzieja.

– Współczesny człowiek potrzebuje nadziei. Płynie ona z poznania Chrystusa. To Jezus daje nam nadzieję, której świat nam nie da. My bardzo często materialnie mamy wszystko, ale brakuje nadziei, poczucia sensu po co żyję, po co to wszystko. To jest nasze zadanie. To się też wyraża w naszej obecności przy drugim człowieku, w tym towarzyszeniu mu, pomocy, aby człowiek mógł rozeznać, którą drogą ma dotrzeć do Pana Boga.

Osoby życia konsekrowanego często towarzyszą starszym, chorym osobom, a także najmłodszym. Zajmują się tym także siostry służebniczki starowiejskie.

– Myślę, iż najbardziej znane jesteśmy z popularnych ochronek, czyli przedszkoli. Na terenie naszej diecezji prowadzimy 22 przedszkola. To nasze główne i pierwsze dzieło. Drugim jest katecheza dzieci, młodzieży. To także prowadzenie Domów Pomocy Społecznej zarówno dla dzieci i osób starszych. Jesteśmy obecne w parafiach, dbamy o wystrój kościoła, jesteśmy zakrystiankami –

mówiła w Pulsie Regionu siostra Halina Chojnacka służebniczka starowiejska, zakonna referentka diecezjalna.

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w diecezji tarnowskiej rozpoczną się w sobotę 1 lutego. Będą to uroczyste nieszpory. O 16.00 odbędą się w kościele sióstr klarysek w Starym Sączu. Natomiast o 16:30 takie nabożeństwo będzie także w bazylice w Tuchowie.

Główne obchody odbędą się w niedzielę 2 lutego. O godzinie 9:30 będzie konferencja w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, agapa i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy WSD. W samo południe rozpocznie się Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W Polsce jest w tej chwili ponad 27,8 tys. osób konsekrowanych. Ponad 15,3 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Prawie 9,5 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. W klasztorach kontemplacyjnych żyje ok. 1250 mniszek. Oprócz tego ponad tysiąc osób gromadzą instytuty świeckie, ok. 800 osób wybrało zaś indywidualną formę życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy.

Posłuchaj wywiadu z siostrą Haliną Chojnacką

W niedzielę diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego

Idź do oryginalnego materiału