6 i 7 czerwca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym prezentowane są rozwiązania i technologie mające na celu zwiększenie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o niwelowanie barier w życiu codziennym, zwłaszcza w obszarze aktywności zawodowej. Program targów to nie tylko wystawcy, obejmuje on także wiele wydarzeń towarzyszących np. konferencję.
– To ważne wydarzenie dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla instytucji, które takie osoby zatrudniają – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – My, jako urząd miasta cieszymy się z tego, iż taka impreza ma miejsce w Opolu. Sami staramy się wychodzić naprzeciw różnym potrzebom i oczekiwaniom naszych pracowników, a tu możemy podglądnąć, czy są jakieś nowe, interesujące rozwiązania, które w przyszłości moglibyśmy wdrożyć.
– Możemy tu zobaczyć m.in. wielu wystawców i specjalistów z zakresu projektowania uniwersalnego – mówi inż. Michał Bem z wydziału mechanicznego Politechniki Opolskiej. – Mamy także 55 wystąpień specjalistów branżowych, zaproszonych w ramach naszego projektu. Konferencja jest ogólnodostępna, można wejść i posłuchać ciekawych referatów. Mamy też streaming na platformie zoom.
– My prezentujemy działania PFRON-owskie i występujemy na konferencjach – informuje Małgorzata Radziszewska, naczelnik wydziału analiz i wsparcia departamentu dostępności PFRON. – Ja również występowałam i mówiłam o programie „Dostępna przestrzeń publiczna”, którym opiekujemy się w ramach wydziału.
Program targów można znaleźć na plakacie poniżej.
Arkadiusz Wiśniewski, Michał Bem, Małgorzata Radziszewska:
Autor: Paulina Lechowska