

W poniedziałek (7.04) przed godziną 18.00 Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku wydał komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia, która jest dostarczana siecią wodociągową do mieszkańców Otwocka i Karczewa. Jest to decyzja warunkowa, gdyż są jeszcze przekroczenia m.in. norm żelaza i manganu.
Laboratorium miejskiej spółki OPWiK na bieżąco monitoruje stan jakości wody i wykonuje wewnętrzne badania, które pokazały, iż parametry bakterii z grupy coli oraz enterokoki nie występują w badanej wodzie i w kolejnych godzinach ich liczba nie wzrośnie. Potwierdzają to badania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Dlatego można było przyspieszyć komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia.
– Sytuacja jest już na tyle dobra, iż nie czekając do jutra na pełne badania, PSSE mógł podjąć decyzje o warunkowej przydatności wody do spożycia już dziś. Zdajemy sobie sprawę, iż każda godzina funkcjonowania Miasta Otwocka i Karczewa w takim trybie jest trudna, zwłaszcza dla mieszkańców. Od początku awarii robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić jakość wody zgodną z rozporządzeniem. Dlatego też informujemy mieszkańców oraz opinię publiczną niezwłocznie jak tylko otrzymaliśmy komunikat od Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
– Wyniki pobranych w sobotę 5 kwietnia próbek, które dziś otrzymaliśmy wskazują, iż mikrobiologia jest dobra, nie budzi zastrzeżeń co dało PSSE podstawę do wydania komunikatu, iż woda jest warunkowo przydatna do spożycia oraz do celów sanitarnych. Wskaźniki żelaza są podwyższone w trzech punktach, a wskaźnik manganu w jednym punkcie poboru próbek. Należy dodać, iż filtry na Stacji Uzdatniania Wody cały czas pracują i są poddawane procesowi oczyszczania, aby przywrócić docelową jakość wody spełniającą wymagania z rozporządzenia Ministra Zdrowia – informuje Agata Wolska, dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku.
Przekroczenia w kilku punktach norm żelaza i manganu może jeszcze powodować pogorszenie smaku wody oraz jej wyglądu (na pomarańczowe lub brunatne zabarwienie). Woda nie stwarza jednak zagrożenia dla zdrowia mieszkańców.
Apelujemy o racjonalne korzystanie z wody oraz o ograniczenie do minimum jej poboru, gdyż nagłe, występujące w jednym czasie pobory wody przez mieszkańców, będą skutkować spadkami ciśnienia, chwilową zmianą zabarwienia oraz czasowym brakiem wody na wyższych kondygnacjach budynków oraz odległych częściach Miast Otwocka i Karczewa.
Prosimy o bardzo poważne potraktowanie powyższego apelu, gdyż żadna sieć wodociągowa oraz jej urządzenia nie są projektowane na jednoczesny pobór wody w jednym czasie przez tak dużą liczbę mieszkańców.
Racjonalne korzystanie z wody zminimalizuje negatywne skutki nadmiernego zużycia wody wodociągu tj. spadków ciśnienia, niedoborów oraz zmiany jej zabarwienia.
Z uwagi na to punkty dystrybucji wody pitnej pozostaną dostępne niezmienne w wyznaczonych dotychczas lokalizacjach do momentu ustabilizowania sytuacji przez służby OPWiK na sieci wodociągowej oraz Stacji Uzdatniania Wody.
Prosimy o nie korzystanie jeszcze z pralek oraz sprzętów gospodarstwa domowego, gdyż tak duża kumulacja osób korzystających nadmiernie z wody może doprowadzić do chwilowych zmian jej wody (pomarańczowe i brunatne zabarwienie). Istnieje wówczas prawdopodobieństwo, iż może dojść do uszkodzenia sprzętów AGD lub zniszczenia prania.