Wyniki badań wody z sieci wodociągowej na terenie Otwocka będą znane we wtorek wieczorem i na tej podstawie podjęta zostanie decyzja, czy nadaje się ona do celów sanitarnych i spożycia – poinformował podczas sobotniej (5 kwietnia) konferencji prasowej prezydent Otwocka Jarosław Margielski.
W związku z awarią wodociągową od środy woda w kranach w Otwocku i Karczewie nie nadaje się do spożycia i do celów sanitarnych. Na sobotę zapowiadana była konferencja prasowa, na której miała być podana informacja o możliwości użycia wody do celów sanitarnych; w kolejnych dniach miała być przekazana informacja o zdatności wody do spożycia.
– W chwili obecnej realizowane są pobory prób przez pracowników Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. (…) Wyniki ich poznamy we wtorek w godzinach późno-wieczornych. o ile okażą się korzystne, to wtedy będziemy mogli dać komunikat o przydatności tej wody zarówno do celów sanitarnych, jak i do spożycia – powiedział w sobotę prezydent Margielski.
Zapowiedział też przeprowadzenie kolejnych badań jakości wody z sieci wodociągowej, których wyniki będą opublikowane w czwartek, piątek i kolejnych dniach.
Margielski wyjaśnił, iż w celu skrócenia sytuacji kryzysowej w Otwocku podjęto decyzję, żeby do zasilania sieci wodociągowej w Otwocku włączyć wodę, która wypływa po przejściu przez filtry, które uzdatniają wodę. Dotychczas wodociągi były zasilane wodą surową (nieuzdatnioną), nadającą się tylko do spłukiwania toalet.
– Dzisiaj sieć wodociągowa w mieście Otwock i mieście Karczew zasilana jest już nie wodą surową, (…) tylko wodą wypływającą z filtrów. Nasze wewnętrzne wyniki wskazują jednoznacznie, iż woda ta ma lepsze parametry niż woda surowa. W związku z tym, iż to zasilanie zostało przepięte, w chwili obecnej realizowane są pobory prób przez pracowników laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wyniki tych prób poznamy za 72 godziny – dodał.
Prezydent odniósł się też do wcześniejszej zapowiedzi, iż w piątek lub sobotę miały zostać podane informacje, czy dostarczana do mieszkańców woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych. – Zaznaczam, iż decyzja o tym, żeby nie rozdzielać komunikatów dotyczących przydatności wody na cele sanitarne, a następnie w kolejnych komunikatach na cele spożywcze zapadła tutaj po przeanalizowaniu całej sytuacji w celu skrócenia sytuacji kryzysowe – podkreślił.
Margielski przypomniał, iż wszyscy mieszkańcy są na bieżąco zaopatrywani w wodę butelkowaną, a na terenie miasta ustawionych jest 29 punktów z beczkowozami z wodą zdatną do spożycia po przegotowaniu.
Obecna na konferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku dr Agata Wolska przekazała, iż przeprowadzono badania dostępnej surowej wody i stwierdzono, iż może być udostępniona do celów bezpieczeństwa sanitarnego, czyli do spłukiwania toalet.
– Ponieważ poszła decyzja, iż należy przepiąć tę wodę, żeby nasi mieszkańcy mogli mieć jak najszybciej dostęp do wody pitnej, w tej chwili nie może być wydany żaden komunikat, ponieważ woda będzie od dzisiaj badana w celu udostępnienia jej także do celów spożywczych – powiedziała dyrektor.
Z kolei obecny na konferencji starosta otwocki Tomasz Laskus przekazał, iż w powiatowym Centrum Zdrowia przebywa w tej chwili 62 pacjentów i wszyscy otrzymują konieczne zabiegi medyczne oraz higieniczne. – o ile chodzi o wodę, w którą jest zaopatrywany szpital, jest to woda z cystern, które na bieżąco są podstawiane, uzupełniane i jest już przypięta do instalacji wodociągowej szpitala dzięki atestowanych urządzeń. Zmienia to sytuację w bardzo dużym stopniu, dlatego iż pobrane już zostały wczoraj próbki do badań tej wody, która wypływa z kranów z instalacji wodociągowych szpitala – dodał.
Podkreślił, iż jeżeli wyniki badań wody dostarczanej do kranów z cystern będą pozytywne, to w poniedziałek szpital będzie mógł wznowić normalne funkcjonowanie.
O tym, iż woda w Otwocku i Karczewie jest niezdatna do spożycia i do celów sanitarno-bytowych, poinformowało w środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Prezydent Otwocka Jarosław Margielski przekazał wówczas, iż doszło do awarii magistrali zasilającej stację uzdatniania wody.
Prokuratura podała w piątek, iż wszczęła śledztwo w sprawie awarii stacji uzdatniania wody w Otwocku. – Z dotychczas dokonanych w sprawie ustaleń wynika, iż zaistniałe uszkodzenie urządzenia użyteczności publicznej nie było spowodowane umyślnym działaniem osób trzecich. W śledztwie podjęte zostały czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia – zaznaczył Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Norbert Antoni Woliński.
Oprócz służb wsparcia Otwockowi i Karczewowi udzielają inne samorządy, m.in. okoliczny Józefów czy Chełm. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał, iż stolica dostarczyła łącznie 16 beczkowozów i ozonator do wody. W piątek o transporcie wody poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Właśnie rusza pierwszy transport a w nim ponad 26 tys. litrów butelkowanej wody mineralnej. Kolejny pojedzie w poniedziałek. W sumie wysyłamy ponad 47 tys. litrów wody – napisał.
W akcję pomocy włączył się również Związek Miast Polskich.