W parafii Ojców Pasjonistów peregrynowano relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów

1 miesiąc temu

28 lutego w Sanktuarium M.B. Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu odbyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Msza święta została odprawiona pod przewodnictwem ks. bp Roman Marcinkowskiego.

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji płockiej odbywa się w dniach 24.02-02.03.2024. W powiecie przasnyskim uroczysta Msza święta z udziałem biskupa Romana Marcinkowskiego miała miejsce w środę 28 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do kościoła odbyło się podczas procesji wejścia. We mszy świętej wzięli udział wierni z dekanatów: dzierzgowskiego, przasnyskiego i makowskiego.

Kościół katolicki podkreśla, iż w obecności relikwii trzeba spróbować odczytać pochwałę życia prostego, zaradnego, dobrego, pracowitego, w którym jest najwięcej naturalnej mądrości, do której trzeba dorastać samemu i w niej wychowywać młode pokolenia. A gdy przyjdzie potrzeba, by nigdy nie zamknąć serca przed drugim człowiekiem.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.

Podczas okupacji niemieckiej, mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. 17 grudnia 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. 10 września 2023 roku włączył rodzinę do grona błogosławionych.

ren

Idź do oryginalnego materiału