W Polanicy-Zdroju trwa XXI Międzynarodowy Festiwal Poezji „Poeci bez granic”. Inauguracja wydarzenia, w którym udział biorą poeci z różnych stron świata, odbyła się w czwartek, 14 listopada w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej.
– Festiwal jest rozwinięciem mojej dewizy życiowej „Pamięć o zmarłych źródłem długowieczności” i to właśnie pamięć o zmarłych poetach jest źródłem długowieczności ich twórczości. Tu myślę m.in. o Andrzeju Bartyńskim, który jest patronem festiwalu od 2018 roku — mówi Kazimierz Burnat, prezes Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
W tegorocznym festiwalu, który obfituje m.in. w lekcje poetyckie w szkołach powiatu kłodzkiego, panele dyskusyjne oraz biesiadę artystyczną udział biorą poeci z Republiki Czeskiej, USA, Izraela, Serbii, Niemiec, Macedonii Północnej, Palestyny, Meksyku, Bangladeszu, Australii i Słowacji.
– Przesłaniem tegorocznego festiwalu jest „Pokój”. Spróbuję podczas spotkania z zagranicznymi poetami doprowadzić do rozmowy między poetami palestyńskimi a izraelskimi, przy udziale bengalskich poetów i poetów z Meksyku, bo tam też nie jest spokojnie, żeby pokazać, iż „Poeci bez granic” to również pominięcie wszelkich barier politycznych — podkreśla
Kazimierz Burnat.
Podczas inauguracji festiwalu ogłoszone zostały VI Konkursu Literackiego Szkół Ponadpodstawowych ogłoszonego z okazji XXI Międzynarodowego Festiwalu Poezji
„Poeci bez granic”. W kategorii poezja wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Skrynkowska (I LO im. B. Chrobrego w Kłodzku) oraz Małgorzata Łapińska (I LO im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej). Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kossak z LO im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie. W kategorii proza nagrodzona została Otylia Barwińska z I LO im. B. Chrobrego w Kłodzku.
Festiwal potrwa do 17 listopada. Program festiwalu: XXI Międzynarodowy Festiwal Poezji „Poeci bez granic”