W Poznaniu odbył się wyjątkowy koncert na rogi alpejskie.

1 rok temu

Dyplomata jest w Poznaniu już trzeci raz.

To piękne miasto, możecie być z niego dumni – mówił Matthias Dettling. – Wcześniej przyjeżdżałem tu m.in z okazji Festiwalu Malta. Teraz przed nami wyjątkowy koncert – dziękuję za pomoc przy jego zorganizowaniu. Mam nadzieję, iż będzie się podobał poznaniakom.

Muzyków z zespołu Les Cors en Cœur można było posłuchać w piątek, podczas koncertu w parku A. Mickiewicza. Występ został zorganizowany we współpracy Ambasady Szwajcarii z Urzędem Miasta Poznania.

– Cieszę się, iż mogę powitać w Poznaniu muzyków zespołu Les Cors en cœur – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Szwajcaria ma bogatą tradycję muzyki ludowej, a róg alpejski jest z nią nierozerwalnie związany. Trudno się dziwić, iż mimo dość wymagającego charakteru tego instrumentu, potencjał rogu alpejskiego dostrzega coraz więcej zawodowych muzyków.

Zespół gości w stolicy Wielkopolski na zaproszenie organizatorów jubileuszowego V Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który od czwartku do niedzieli odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Poza programem artystycznym na festiwalu i występem w parku A. Mickiewicza, publiczność z Wielkopolski będzie mogła usłyszeć brzmienie rogów alpejskich także podczas koncertu w Muzeum Ziemi Średzkiej. Szwajcarzy wystąpią tam w najbliższą sobotę, 26 sierpnia o godz. 16:00 (wstęp wolny).

Róg alpejski – inaczej alphorn – to instrument wykorzystywany przez tamtejszych górali. Osiąga długość choćby do 4 metrów. Jest wykonany z drewna jodłowego. Drzewa te, rosnąc na zboczach gór wyginają się pod wpływem wiatru, stąd alphorn ma specyficzny, łukowato zgięty kształt. Nie ma żadnych klap ani otworów, a ze względu na wielkość zwykle składa się z 2-3 części łączonych z sobą.

Obecnie rogi alpejskie wykonuje się również z materiałów syntetycznych, jak włókna szklane czy węglowe. Najdłuższy dotychczas zbudowany instrument ma 46 metrów. Podobne instrumenty spotkać można także w innych krajach o górzystym ukształtowaniu terenu. W Polsce odpowiednikiem rogu alpejskiego jest trombita.

W Poznaniu róg alpejski można było usłyszeć w 2018 r. podczas koncertu z okazji 50-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Z Orkiestrą Kameralną Amadeus zagrał wtedy wirtuoz tego instrumentu, Carlo Torlontano.

Idź do oryginalnego materiału