Będzie hucznie i kolorowo. 7 września odbędą się Dożynki Miejskie i Święto Chleba. Przez Poznań przemaszeruje barwny korowód, a w Wiosce Ginących Zawodów dowiemy się jakie branże są na wyginięciu. Wszystko dlatego, iż w Poznaniu przez cały czas uprawia się rzepak i ziemniaki.
Dwa wydarzenia jednego dnia. Łączy je ludowa tematyka. W najbliższą sobotę, w parku Wilsona odbędą się Dożynki Miejskie i Święto Chleba. Będzie to okazja do zobaczenia pokazów tańca ludowego, spektakli czy koncertu Kasi Wilk. Na miejscu będzie można spróbować swojskich smaków, w strefie z produktami regionalnymi.
fot. Łukasz Gdak
Gospodarstwa w stolicy Wielkopolski
– Dożynki Miejskie to wydarzenie wieńczące trud pracy poznańskich rolników podczas żniw. Organizacja tego święta wiąże się z historią naszego miasta. W wyniku zmian administracyjnych do Poznania włączone zostały okoliczne wsie, a stolica Wielkopolski stała się domem dla ich mieszkańców. Do dziś na terenach będących dawnymi wsiami: Spławie, Szczepankowo, Garaszewo, Pokrzywno, Krzesiny, Starołęka, Minikowo, Głuszyna, Fabianowo i Kotowo, Morasko i Radojewo, znajduje się najwięcej gospodarstw – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
W Poznaniu uprawia się zboża, rzepak, ziemniaki, warzywa gruntowe czy kwiaty. W 2023 roku użytki rolne stanowiły 7637 ha powierzchni Poznania.
Oprócz Dożynek Miejskich, 7 września, odbędzie się też Święto Chleba, które organizuje Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP i Cech Cukierników i Piekarz w Poznaniu.
– Wydarzenie to ma uświadomić, iż chlebowi należy się szacunek, bo jest głównym i podstawowym pożywieniem, a także przybliżyć ludziom trudy pracy piekarza – informują organizatorzy.
fot. Łukasz Gdak
30. Dożynki Miejskie i Święto Chleba parku Wilsona
Impreza rozpocznie się o 13:00. Wtedy spod kościoła p.w. św. Michała Archanioła, w stronę parku Wilsona, wyruszy korowód. o 14:00 obrzęd Dożynkowy przeprowadzi Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej Poligrodzianie. W programie również atrakcje dla najmłodszych m.in. animacje, spektakl czy zwiedzanie schronu parku Wilsona. Odbędzie się również degustacja białej kiełbasy.
– Wydarzenie urozmaicą występy artystyczne zespołów Czysta Energia, Drogi krajowe oraz kabaretu Czesuaf. Na zakończenie imprezy na scenie wystąpi Kasia Wilk – wylicza Gerard Hajgelman, zastępca dyrektora Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.
Natomiast na placu Kolegiackim będzie okazja do obejrzenia wystawy dożynkowej. Wystawa ukarze 30. letnią tradycję poznańskich dożynek. Będzie można ją oglądać do 20 września.
fot. Łukasz Gdak