W Sidzinie muralem podkreślają góralskie korzenie

11 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Sidzina w gminie Skoroszyce ma mural podkreślający związki z tej miejscowości z Beskidem Żywieckim. Jej mieszkańcy to w większości potomkowie przesiedlonych stamtąd górali. Na etniczne dziedzictwo ma zwracać uwagę wizerunek umieszczony na wiejskiej świetlicy w miejscowości.

– Budujemy w naszej miejscowości wioskę tematyczną i staramy się robić wszystko, co kojarzy się z kulturą i tradycją góralską. Jest u nas też organizowany festiwal. Pomyślałam, iż byłoby miło i fajnym akcentem byłby mural. Jest to para górali, która wita serdecznie w centrum naszej miejscowości – wyjaśnia Kamila Pierzga ze stowarzyszenia „Górale Sidzina”, inicjatorka powstania muralu.

– Pięknie zmieniają się nasze miejscowości w ramach programu „Opolska Wieś Malowana”. W budżecie mamy 200 tys. zł przeznaczone m.in. na murale. Ten w Sidzinie pięknie podkreśla związek tej miejscowości z górami – zaznacza Antoni Konopka z zarządu województwa opolskiego, członek Związku Górali Żywieckich w Sidzinie.

– Tu w Sidzinie wszystko jest góralskie: klub sportowy Góral Sidzina czy stowarzyszenie Góral Sidzina, a także Koło Gospodyń Wiejskich Góral Sidzina. 90% ludności tutaj to ludność pochodzenia góralskiego. Stało się tak za sprawą przesiedleń, po II wojnie światowej w 1947 roku. Jednym z pierwszych transportów przyjechali tutaj uciekając z góralskiej, żywieckiej biedy – tłumaczy Barbara Dybczak, wójt gminy Skoroszyce.

Mural w Sidzinie powstał w ramach programu urzędu marszałkowskiego „Opolska Wieś Malowana”. To fundusz przeznaczony na realizację przedsięwzięć artystycznych.

Kamila Pierzga, Antoni Konopka, Barbara Dybczak:

autor: Fabian Miszkiel
foto: sidzina mural góralski

Idź do oryginalnego materiału