W sobotę finał Eurowizji. Które miejsce zajmie Justyna Steczkowska i jej „Gaja”?

5 dni temu
Justyna Steczkowska w sobotnim finale zaprezentuje się z nr 15 (Fot. FB Eurovision)

Z udziałem 26 wykonawców, w sobotę (godz. 21 – transmisja TVP1) w Bazylei odbędzie się finał 69. edycji Eurowizji. W gronie finalistów znalazła się pochodząca z Rzeszowa Justyna Steczkowska z piosenką „Gaja”, która zdobyła uznanie widzów w półfinałowej rywalizacji i dzięki ich głosom awansowała do wielkiego finału. Jak w nim wypadnie?

– Jestem taka podekscytowana, poruszona, szczęśliwa. To jest jak ekstaza. Brak mi słów, by opowiedzieć, co czuję w środku – mówiła polska artystka tuż po tym, jak awansowała do finału.

– Jestem ciężko pracującą dziewczyną od czasów dzieciństwa, więc pracuję każdego dnia. jeżeli nie gram koncertu, to idę na siłownię, śpiewam, chodzę przez cały czas na różne lekcje i jestem matką trójki dzieci, więc mam bardzo dużo pracy codziennie. Cieszę się, iż ludziom się to podobało, ponieważ to jest wspaniałe, poruszające. Dziękuję za szansę, ponieważ to jest moja ostatnia szansa, by wystąpić na Eurowizji. Wiecie, iż mam 52 lata, więc to dla mnie ostatnia Eurowizja – przyznała.

„Gaja” to manifest osobistej mocy i transcendencji

Urodzona w Rzeszowie artystka po raz drugi prezentuje się na Eurowizji. Przypomnijmy, iż diwa brała już udział w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1995 roku, a więc 30 lat temu (zajęła wówczas 18. miejsce). Dziś jako dojrzała kobieta, wkroczyła na największą scenę, by pokazać show jakiego Europa jeszcze nie widziała. Wokalistka, która wydała do tej pory 19 albumów, w tym 13 solowych budzi skrajne emocje, ale o to przecież w show-biznesie chodzi. Jak mówi ciężko pracowała, aby dopiąć na ostatni guzik swoje eurowizyjne show.

Jej piosenka „Gaja” powstała w wyniku osobistych zainteresowań i pasji wokalistki.

– „Gaja” to manifest osobistej mocy i transcendencji. Gaja, w mitologii greckiej Matka Ziemia, staje się tu symbolem boskości, siły i miłości. Płacz Gai ma moc transformacji świata – mówiła Justyna Steczkowska w jednym z wywiadów przed Eurowizją 2025.

26 finalistów i tylko jeden zwycięzca

Z pierwszego półfinału, oprócz Justyny Steczkowskiej, awans wywalczyli przedstawiciele następujących krajów: Norwegii, Albanii, Szwecji, Islandii, Holandii, Polski, San Marino, Estonii, Portugalii oraz Ukrainy.

II, czwartkowy półfinał wyłonił kolejnych 10 finalistów: Litwa, Izrael, Armenia, Dania, Austria, Luksemburg, Finlandia, Łotwa, Malta i Grecja.

Już wcześniej awans do finału mieli zapewniony członkowie tzw. wielkiej piątki (Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania) oraz gospodarz imprezy, Szwajcaria.

Fot. FB Eurovision

Jak i kiedy głosować? Czy Polacy mogą oddać swój głos na Steczkowską?

W wielkim finale głosy oddają widzowie z państw uczestniczących oraz tzw. reszty świata. Do wyników publiczności doliczane są punkty przyznawane przez profesjonalne jury z każdego kraju. Komisje te przydzielają punkty w ten sam sposób: od 1 do 8 dla miejsc 10.–3., 10 punktów za 2. miejsce i 12 dla najlepszego wykonania.

Podobnie, jak to miało miejsce w półfinale, także w finale nie można głosować na przedstawiciele swojego kraju. Głos na Justynę Steczkowską, która wystąpi z nr. 15mogą oddać jednak Polacy posiadający zagraniczny numer telefonu oraz ci, którzy w sobotę będą przebywać za granicą.

Podczas finału wyniki głosowania jurorów przekazywane są przez rzeczników poszczególnych krajów. Później prowadzący ogłaszają wyniki głosowania widzów. Kraj, który uzyska najwięcej punktów, zostaje zwycięzcą i organizuje konkurs w kolejnym roku.

Publiczność z państw nieuczestniczących w konkursie, tzw. Rest of the World, również ma możliwość wsparcia swoich faworytów – zarówno podczas półfinałów, jak i finału. Można to zrobić przez oficjalną aplikację Eurowizji lub przez stronę internetową www.esc.vote. Wszystkie oddane w ten sposób głosy są sumowane i traktowane na równi z głosami z państw uczestniczących w konkursie.

Koszt wiadomości to 4,92 zł z VAT, a z jednej karty SIM można wysłać maksymalnie 20 SMS-ów. jeżeli chodzi o głosowanie online, konieczna jest weryfikacja sposobu płatności, ponieważ na tej podstawie określa się lokalizację osoby głosującej.

Głosowanie w finale Eurowizji 2025 rozpocznie się po wszystkich występach i potrwa kilkanaście minut.

Półfinałowy występ Justyny Steczkowskiej podczas 69. edycji Eurowizji (Mat. Eurovision)
Idź do oryginalnego materiału