W sobotę rozpocznie się najważniejsza liturgia roku – Wigilia Paschalna

7 godzin temu
Zdjęcie: Dziś najważniejsza liturgia roku - Wigilia Paschalna


W Wielką Sobotę (19 kwietnia) po zachodzie słońca, punktualnie o godzinie 20, w kieleckiej katedrze rozpocznie się Wigilia Paschalna – najważniejsza liturgia w roku kościelnym, upamiętniająca zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Jak tłumaczy ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik Diecezji Kieleckiej, obrzędy Wigilii Paschalnej dzielą się na cztery główne części.

Pierwsza z nich to liturgia światła, która rozpoczyna się dopiero po zapadnięciu zmroku. Przed kościołem rozpalane jest ognisko, a od niego zapalana jest świeca paschalna – symbol Zmartwychwstałego. – To bardzo istotny moment, bo pokazuje zwycięstwo Chrystusa nad ciemnością grzechu i śmierci – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt.

Następnie rozbrzmiewa Orędzie Paschalne, znane jako Exsultet – uroczysta, starożytna pieśń. – Opowiada ono całą historię zbawienia, od stworzenia świata, przez grzech pierworodny, aż po triumf Chrystusa nad śmiercią – dodaje duchowny.

Liturgia słowa, będąca trzecią częścią uroczystości, zawiera aż dziewięć czytań z Pisma Świętego, przeplatanych psalmami. Wszystkie teksty opowiadają o Bożym planie zbawienia, prowadząc do najważniejszego momentu – ogłoszenia zmartwychwstania.

Po niej następuje liturgia chrzcielna. W wielu kościołach to właśnie wtedy katechumeni przyjmują chrzest i bierzmowanie. Pozostali wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, a kapłan błogosławi wodę poprzez zanurzenie w niej świecy paschalnej.

Na zakończenie odbywa się liturgia eucharystyczna, po której często wierni uczestniczą w procesji rezurekcyjnej.

– Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją Zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. W wielu kościołach ta uroczysta procesja rezurekcyjna odbywa się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – tłumaczy ksiądz Łukasz Zygmunt.




Idź do oryginalnego materiału