W Starachowicach w przychodni przyszpitalnej „Medyk” można wziąć udział w darmowym programie profilaktyki gruźlicy. Jest on skierowany do osób, które miały kontakt z chorym lub znajdują się w grupie ryzyka, informuje rzecznik starachowickiego szpitala Małgorzata Kałuża.
– Z programu może skorzystać każda dorosła osoba, choćby o ile nie rozpoznano u niej gruźlicy, ale nastąpił bezpośredni kontakt z chorym na tę chorobę. Z badań mogą skorzystać także osoby, u których stwierdzono przynajmniej jeden z czynników ryzyka. Zaliczane jest do nich długotrwałe bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała choroba, uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy bezdomność.
W ramach programu przeprowadzony zostanie wywiad zdrowotny, trzeba będzie wypełnić ankietę, a następnie przeprowadzona zostanie edukację zdrowotną.
Jeżeli pacjent w ankiecie uzyska od 10 do 24 punktów, to oznacza, iż jest osobą z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania. Wtedy pisemna informacja o wynikach przeprowadzonej ankiety zostanie przekazana lekarzowi POZ, który wskaże tryb dalszego postępowania.
Z badań można skorzystać osoba która w czasie ostatnich 24 miesięcy nie korzystała z programu profilaktyki gruźlicy. Należy zgłosić się do pielęgniarki POZ lub skontaktować się telefonicznie pod numerem: 41 273 93 93 lub 41 273 93 92.
Gruźlica jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez prątki gruźlicy. Należy do grupy chorób społecznych związanych z warunkami życia (mieszkanie, odżywianie, wypoczynek) oraz pracy. Im są one gorsze, tym łatwiej o rozwój choroby. Do zachorowania osoby zarażonej może dojść na skutek osłabienia odporności organizmu spowodowanej np. niedożywieniem czy bardzo złymi warunkami mieszkaniowymi. Do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą: cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, schyłkowa niewydolność nerek, leczenie immunosupresyjne, pylica płuc, leczenie sterydami przez okres dłuższy niż 3 tygodnie w dawce powyżej 15 mg/dobę, szybka utrata masy ciała oraz zakażenie wirusem HIV.
Program profilaktyki gruźlicy ma na celu zmniejszenie wskaźnika zachorowalności na gruźlicę, objęcie wczesną opieką świadczeniobiorców chorych na gruźlicę, zmniejszenie wskaźnika śmiertelności na gruźlicę, podniesienie świadomości społecznej poprzez edukację zdrowotną, a także zwiększenie dostępności do świadczeń pielęgniarki środowiskowej oraz poradni specjalistycznych – gruźlicy i chorób płuc.