W poradni neurologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uruchomiono gabinet leczenia padaczki.
Dr Edyta Brelak, kierownik poradni neurologicznej w szpitalu na Czarnowie informuje, iż na padaczkę choruje 1 procent społeczeństwa, z czego bardzo dużą część populacji stanowią osoby młode. Są to m.in. także kobiety planujące dziecko lub będące już w ciąży.
– W gabinecie pacjentki w ciąży będą mogły na bieżąco monitorować poziom leków przyjmowanych w leczeniu padaczki. Jak się okazuje zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży, poziom leku spada i aby nie dochodziło do napadów padaczkowych trzeba monitorować poziom medykamentów. Taka możliwość jest u nas w szpitalu – mówi specjalistka.
Edyta Brelak zapowiada, iż neurolodzy będą także udzielać informacji położnikom, na temat tego jak powinni zajmować się ciężarną z padaczką. Jak podkreśla neurolog, na padaczkę można zachorować w każdym wieku.
– Pierwszym szczytem zachorowań jest okres dzieciństwa. W tym przypadku przyczyną padaczki są urazy okołoporodowe, niedotlenienia okołoporodowe oraz padaczki o podłożu genetycznym, czyli wrodzonym. Natomiast najczęstszą grupą padaczek w wieku starszym, czyli u osób po 65 roku życia są choroby naczyniowe mózgu, czyli udary mózgu i krwotoki śródmózgowe – wylicza dr Edyta Brelak.
By zapisać się na wizytę do gabinetu leczenia padaczki konieczne jest skierowanie do poradni neurologicznej. W przypadku potrzeby konsultacji w trybie przyspieszonym, wymagany jest dopisek CITO.
Gabinet czynny jest w dni powszednie od godz. 7.00 do 14.35.