W upale rodzą się olimpijskie marzenia. Opole gościło przyszłych mistrzów Europy i świata LID

opowiecie.info 1 godzina temu

Temperatura przekraczała 30 stopni, program zawodów zmieniano niemal z godziny na godzinę, a rywalizacja rozpoczynała się jeszcze przed ósmą rano. Mimo tego na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu nie zabrakło emocji, rekordów i świetnych wyników. Turniej Nadziei Olimpijskich zgromadził reprezentacje Polski, Czech, Ukrainy i Węgier, a dla wielu młodych zawodników był najważniejszym sprawdzianem przed lipcowymi mistrzostwami Polski oraz kolejnym krokiem w drodze na największe światowe areny.

To była historyczna chwila dla opolskiej lekkoatletyki. Po raz pierwszy miasto było gospodarzem międzynarodowego meczu reprezentacji do lat 23 organizowanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na stadionie pojawiła się ścisła czołówka młodych zawodników czterech państw, którzy już dziś należą do europejskiej elity swojej kategorii wiekowej.

Turniej Nadziei Olimpijskich to coś więcej niż kolejny punkt w kalendarzu lekkoatletycznym. To miejsce, gdzie za kilka lat będzie można powiedzieć: „tu zaczynali przyszli olimpijczycy”. Opole po raz pierwszy było gospodarzem tej rangi międzynarodowej imprezy i zdało egzamin – mimo ekstremalnych warunków pogodowych, które zmusiły organizatorów do niemal całkowitej przebudowy harmonogramu zawodów.

Największym przeciwnikiem sportowców okazała się… pogoda.

„Mordercze upały trochę zmieniły harmonogram zawodów. Program był modyfikowany wielokrotnie. Rozpoczęliśmy już o godzinie 7.45 od biegów na 5000 metrów i chodu sportowego, żeby zawodnicy mogli rywalizować jeszcze przed największym skwarem.” – Janusz Trzepizur

Decyzja organizatorów okazała się słuszna. Mimo bardzo trudnych warunków zdecydowana większość konkurencji przebiegła sprawnie, a wielu zawodników uzyskało wartościowe rezultaty.

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów Janusz Trzepizur nie ukrywał, iż dla Opola jest to organizacyjne wyzwanie.

„Po raz pierwszy w Opolu mamy tak istotną i bardzo trudną imprezę. Mam nadzieję, iż zdamy egzamin na piątkę.” – Janusz Trzepizur

I wiele wskazuje na to, iż egzamin rzeczywiście został zdany. Stadion im. Opolskich Olimpijczyków pokazał, iż może być areną wydarzeń najwyższej rangi.

Turniej nie bez powodu nosi nazwę „Nadziei Olimpijskich”. To właśnie tutaj startują zawodnicy znajdujący się na progu seniorskiej kariery.

„To zaplecze seniorskiej reprezentacji. Startuje młodzież w wieku 20–22 lat, która wchodzi już do sportu seniorskiego. Takie mecze są bardzo potrzebne, bo to właśnie nasze nadzieje olimpijskie.” – Jacek Markowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki

Dla reprezentantów Polski był to również niezwykle istotny etap przygotowań do mistrzostw kraju U23 zaplanowanych na 11–12 lipca. Wielu z nich walczy nie tylko o medale krajowego czempionatu, ale także o miejsce w reprezentacji na mistrzostwa Europy.

Nie brakowało również indywidualnych sukcesów.

Skoczek w dal Jakub Ptasiewicz przyznawał, iż każdy start jest kolejną lekcją.

„Doświadczenie już zostało zdobyte. Wiadomo, co trzeba poprawić. Na następnych zawodach będzie lepiej.” – Jakub Ptasiewicz

Zadowolony ze swojego występu był również oszczepnik Mateusz Żyliński, który uzyskał najlepszy wynik sezonu.

„Najważniejsze, iż konkurs zakończyłem zdrowy. Uzyskałem najlepszy wynik sezonu – 62,83 metra. Jestem z tego zadowolony.” – Mateusz Żyliński

O motywacji płynącej z występów z orzełkiem na piersi mówił także kulomiot Karol Kijewski.

„To bardzo dobre przetarcie przed mistrzostwami Polski. Gdy startuje się z orzełkiem na piersi, człowiek chce osiągać jeszcze więcej.” – Karol Kijewski

Największym wydarzeniem sportowym dnia był jednak fenomenalny bieg Maksymiliana Szweda. Polski sprinter pokonał 400 metrów w czasie 44,94 sekundy, poprawił własny rekord Polski do lat 23 i jednocześnie uzyskał minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa Europy w Birmingham.

To wynik, który pokazuje, iż w Opolu rywalizowali nie tylko utalentowani młodzi sportowcy, ale zawodnicy gotowi już do walki z najlepszymi seniorami Europy.

Właśnie na tym polega wyjątkowość Turnieju Nadziei Olimpijskich. Dziś kibice oglądają zawodników do lat 23. Za kilka lat wielu z nich będzie reprezentować swoje kraje podczas mistrzostw Europy, świata czy igrzysk olimpijskich.

A Opole będzie mogło powiedzieć, iż było jednym z miejsc, gdzie ta droga naprawdę nabierała rozpędu.

Najważniejsze wydarzenia Turnieju Nadziei Olimpijskich

• Międzynarodowy mecz reprezentacji U23: Polska, Czechy, Ukraina i Węgry.
• Pierwsza impreza tej rangi zorganizowana na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków.
• Rywalizacja odbywała się w ekstremalnych upałach – zawody rozpoczęto już o godz. 7.45.
• Dla polskich zawodników był to główny sprawdzian przed Mistrzostwami Polski U23 (11–12 lipca).
• Rekord dnia ustanowił Maksymilian Szwed – 44,94 s na 400 m, rekord Polski U23 oraz minimum na mistrzostwa Europy w Birmingham.
• W zawodach wystartowała pełna reprezentacja Polski licząca ponad 70 zawodniczek i zawodników we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych

FOT. CMZJMZ

Idź do oryginalnego materiału