W Warze powstaje plac zabaw dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami

1 tydzień temu

Już niedługo na mapie Wawra pojawi się nowe miejsce. Będzie nim plac zabaw dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami! Projekt nowej inwestycji jest już gotowy. Obiekt znajdzie się przy Zespole Szkół Specjalnych nr 102 przy ulicy Derkaczy. Rada m.st. Warszawy przeznaczyła na jego budowę 360 tysięcy złotych.

Plac zabaw w Wawrze

Plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami znajdzie się na terenie należącym do Zespołu Szkół Specjalnych nr 102, znajdującego się przy ulicy Derkaczy. Mimo takiej lokalizacji będzie to obiekt dostępny dla wszystkich, a nie tylko dla uczniów tej szkoły. Od początku 2024 roku bowiem teren placówki jest otwarty dla wszystkich, od kwietnia choćby do godziny 21.

Zespół Szkół Specjalnych nr 102 nie jest standardową placówką edukacyjną. Uczęszczają do niej bowiem osoby do 24 roku życia, a w szczególnych przypadkach choćby do 25 roku. Szkoła ta już od dawna zabiegała o utworzenie na jej terenie placu zabaw, z którego swobodnie mogłyby korzystać dzieci i młodzież z różnymi niepełnosprawnościami. W założeniu nowa inwestycja ma być miejscem rekreacji i odpoczynku, do którego dzieci i młodzi ludzie przychodziliby również po lekcjach. Ale nie tylko. Ma być również elementem terapii.

Niezwykłość nowego placu zabaw w Wawrze będzie polegała na dostosowaniu wszystkich znajdujących się na jego terenie urządzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim muszą być one tak skonstruowane, by mogły z nich korzystać np. dzieci poruszające się na wózku – bez konieczności zsiadania z niego, co w ich przypadku nie jest łatwe. Wszystkie urządzenia będą musiały być również bardzo wytrzymałe – dużo bardziej niż te, które znajdują się na „zwykłych” placach zabaw. Korzystać z nich bowiem będą nie tylko najmłodsi. W wawerskim Zespole Szkół Specjalnych uczą się przecież także nastolatkowie i młodzi ludzie, które ważą 60 czy choćby 80 kilogramów. Trzeba również uwzględnić wagę wózków.

W planach jest np. postawienie specjalnej huśtawki integracyjnej. Będzie wyglądała jak wisząca platforma, na którą można będzie wjechać wózkiem. Oczywiście z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Innych urządzeniem, z którego również będą mogły korzystać osoby na wózkach, będzie karuzela integracyjna. Prócz nich na terenie placu zabaw znajdzie się również piaskownica, domek z wciągarką do piasku, liczydłem i mostkiem linowym, stópki sprawnościowe, trampolina integracyjna, huśtawka bocianie gniazdo, głuchy telefon, panele muzyczne z gitarą, pianinem, bębenkami oraz domek skrzata. Niektóre urządzenia zaplanowano tak, by mogłoby korzystać z nich jednocześnie kilka osób na wózkach inwalidzkich.

Urządzenia, które znajdą się na integracyjnym placu zabaw w Wawrze (źródło; UD Wawer)

Nie tylko Wawer

Dla dzieci z niepełnosprawnościami niezwykle ważne jest, by mogły spędzać czas rówieśnikami w pełni sprawnymi. Dlatego trudno przecenić rolę integracyjnych placów zabaw. Niestety na mapie Warszawy kilka jest takich miejsc, a większość z nich nie jest całkowicie dostosowana do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Taki plac zabaw można znaleźć m.in. na Białołęce. Powstał on wraz z budową Centrum Aktywności Międzypokoleniowej dla Przedszkola nr 430 przy ulicy Ceramicznej. Na jego terenie znajduje się kilka urządzeń, z których mogą korzystać dzieci z niepełnosprawnościami: zestaw manualny do zabawy z piaskiem, piaskownica podwyższana tak, by wózek mógł pod nią podjechać, podwójna tablica do rysowania kredą o wysokości dostosowanej do dzieci na wózkach oraz tablica manipulacyjna – maszynownia. Budowany jest również plac zabaw przy Szkole Podstawowej przy Świderskiej – placówka ma zostać oddana do użytku po wakacjach. Następne powstanie przy przedszkolu „Tarchominek”.

Również na Pradze Południe istnieją place zabaw, na których znajduje się jedno lub kilka urządzeń dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Pierwszy zlokalizowany jest w parku im. Józefa Polińskiego – w 2015 roku został doposażony w urządzenia zabawowe przystosowane do użytkowania ich przez dzieci z ograniczeniem ruchowym. Drugim jest plac zabaw w Centrum Lokalnym Kamionek – na jego terenie znajduje się huśtawka dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Podobną sytuację mamy na Pradze Północ, np. placu zabaw zlokalizowanym na Placu Hallera, który jest wyposażony w kilka urządzeń dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Z kolei plac zabaw na skwerze u zbiegu ulic Siedleckiej i Otwockiej został wyposażony w trampolinę przystosowaną dla użytkowników poruszających się na wózkach, na placach zabaw na skwerze przy ul. Kawęczyńskiej, pomiędzy ulicami Letnią i Kamienną, w podwórku Skoczylasa 13 i na Bazarze Różyckiego znajdują się huśtawki typu bocianie gniazdo. Jednak z wyjątkiem Bazaru Różyckiego na wszystkich lokalizacjach z tego typu huśtawką nie ma bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej ułatwiającej poruszanie.

Na terenie Rembertowa również można znaleźć place zabaw dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Znajdują się one m.in. przy Ratuszu i przy ulicy Frontowej. Podobnie jest na Targówku. Place takie znajdują się przy Domu Kultury ŚWIT, w Ogrodzie Jordanowskim w Paku Bródnowskim oraz w Parku Wiecha.

Niestety, integracyjnych placów zabaw nie ma na mapie Wesołej. Jak przekazała nam Katarzyna Wasiak z Zespołu Prasowego, na terenie dzielnicy znajduje się sześć ogólnodostępnych placów zabaw, ale żaden nie jest dostosowany dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

/JPN/

lokalny portal informacyjny w Warszawie, wiadomości warszawa, gazeta Mieszkaniec

Źródło; UD Wawer, własne

Foto: Pixabay (zdjęcie poglądowe



Idź do oryginalnego materiału