W WDK-u kolędowali z biskupem

1 dzień temu

„Kolęda Płynie z Wysokości” – pod takim hasłem odbyło się tegoroczne kolędowanie z biskupem w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W trakcie wyjątkowego koncertu zaprezentowali się między innymi niepełnosprawni artyści z Zespołu Inscenizacji Tanecznych Uśmiech. Nie zabrakło wzruszeń, niespodzianek i oczywiście wspólnego śpiewania kolęd.

Pomysłodawcą i inicjatorem cyklicznych spotkań jest biskup Marian Florczyk, który podkreśla, iż jest to wydarzenie, które pozwala nie tylko odkryć euforia z narodzenia Chrystusa, ale również odkrywać prawdy o życiu.

– Chcemy nacieszyć się sobą, a poprzez wspólne kolędowanie zauważyć też taką prawdę o życiu, które jest różnorodne. Jedni mają się lepiej, drudzy gorzej, jednych stan zdrowia jest lepszy, innych gorszy, ale chcemy po prostu to wszystko przyjąć i modlić się o błogosławieństwo dla nas wszystkich na cały rok. Przy tej okazji chcę podziękować dyrekcji Wojewódzkiego Domu Kultury za kultywowanie tej tradycji oraz rodzicom i opiekunom artystów za tak liczną obecność – ocenia.

Ewa Lubacz, choreograf zespołu Uśmiech, podkreśla, iż praca z osobami niepełnosprawnymi daje mnóstwo satysfakcji. W tym roku członkowie zespołu przygotowali pastorałkę muzyczno-taneczną "Kolęda Płynie z Wysokości".

– To tradycja odbywająca się corocznie już od wielu lat i myślę, iż jest to piękna inicjatywa do wspólnego pośpiewania, kolędowania w tak różnorodnym gronie. A osoby z niepełnosprawnością, młodzi ludzie, mają ten dar, iż w szczególny sposób potrafią wyrazić emocje tej radości, przedstawić historię narodzenia Jezusa – dodaje.

W trakcie wydarzenia nie brakowało niespodzianek. Licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć kolędę „Cicha noc” w języku portugalskim, którą zaśpiewał pochodzący z Angoli kleryk Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

– To pewnie już jedna z ostatnich okazji do śpiewania kolęd. Obecność księdza biskupa, który tak mocno wspiera środowisko osób z niepełnosprawnościami, jest dla artystów niezwykle ważna. Cieszę się, iż również mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu. Gwiazdą, oczywiście, jest zespół Uśmiech, który działa przy Wojewódzkim Domu Kultury. Wszystkim artystom, jak również kierownictwu WDK, za pomocą którego to spotkanie mogło mieć miejsce, należą się ogromne podziękowania – ocenia marszałek.

We wspólnym kolędowaniu w sali teatralnej WDK wzięły udział prawdziwe tłumy. Wśród publiczności, poza rodzinami i najbliższymi artystów, spotkać można było również samorządowców i polityków.

– Spotkanie z zespołem Uśmiech i z Kielczanami, którzy chcą razem z nimi kolędować, a wszystkiemu temu patronuje od lat ksiądz biskup Marian Florczyk, to dla mnie symboliczne zakończenie tego okresu kolędowego. Zawsze jest mnóstwo dobrych emocji bycia w grupie dla nas wszystkich. Nie tylko dla członków zespołu Uśmiech jest to bardzo potrzebne – podkreśla senator Krzysztof Słoń.

Podczas tegorocznego kolędowania z biskupem na scenie wybrzmiała również „Kolęda od policjantów”. Wyjątkową pastorałkę, do której tekst napisała Anna Zielińska-Brudek, a muzykę Romuald Lipko, zaprezentowała Klaudia Kiczor.

  • USMIECH
  • WOJEWODZKI DOM KULTURY W KIELCACH
  • kolędowanie
  • biskup Marian Florczyk
  • KOLEDOWANIE Z BISKUPEM
  • ewa lubacz
  • ZESPOL INSCENIZACJI TANECZNYCH USMIECH
    Idź do oryginalnego materiału