W weekend będzie deszczowo, nadciąga niż genueński. IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne

1 tydzień temu

Niemal wszystkie najpopularniejsze modele prognoz meteorologicznych wskazują na opady deszczu, które będą występować przynajmniej do niedzieli (15. września). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województw małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Chodzi o wezbrania wody w rzekach. Ostrzeżenia IMGW obowiązują od dzisiaj (12. września) do poniedziałku (16. września).

Obecny poziom wody w Odrze na wodowskazie w Brzegu wynosi zaledwie 153 cm (godz. 17:20), co stanowi granicę strefy stanu niskiego i średniego. Według prognozy modelowej IMGW, poziom Odry w Brzegu w niedzielę o godz. 12:00 wyniesie 406 cm, a więc poniżej stanu ostrzegawczego (460 cm) i znacznie poniżej stanu alarmowego (530 cm). To jednak nie znaczy, iż w kolejnych dniach zagrożenie w naszym regionie nie wzrośnie, bo znacznie niebezpieczniej w niedzielę wygląda prognoza modelowa na wodowskazach górnej Odry (Olza, Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia) – powyżej stanów alarmowych.

  • „W okresie 12-16.09.2024 r. w efekcie prognozowanego rozwoju sytuacji meteorologicznej przez cały okres prognostyczny należy spodziewać się bardzo szybkich i niebezpiecznych wzrostów stanów wody. Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą – intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy. Zagrożenie hydrologiczne związane z niżem genueńskim w ciągu najbliższych dni (12-16.09.2024 r.) będzie obejmowało obszar dorzecza górnej i środkowej Odry, w szczególności jej sudeckich dopływów. Zależnie od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić w dniach 13/14.09 oraz 15.09 i obejmą zlewnie Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy” – czytamy w aktualnym komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Analiza wyników modeli numerycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB wskazuje na następujący przebieg zjawisk:

– W piątek (13 września),największe sumy opadów występować będą w dalszym ciągu w woj. dolnośląskim i opolskim (gdzie spadnie kolejne 50-60 mm w ciągu dnia), a także w obrębie woj. śląskiego i małopolskiego. Z upływem dnia opady będą stopniowo się intensyfikować. Strefa opadów o mniejszej intensywności rozciągać się będzie w pasie aż do północnych krańców Polski. Sumy opadów z reguły nie będą przekraczać 30 mm.

W sobotę (14 września) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, oraz śląskiego. W tym rejonie prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm. Największe sumy spodziewane są w południowych częściach wymienionych województw. Na pozostałym obszarze kraju w sobotę prognozuje się wystąpienie sum dobowych od 15 do 50 mm. W przypadku rozwoju strefy burz i silnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, sumy opadów mogą być miejscami większe.

W niedzielę (15.09) intensywne opady deszczu ograniczą się do województw: dolnośląskiego i opolskiego, gdzie według prognoz maksymalna suma dobowa wyniesie do 50 mm. Opady do 30 mm na Górnym Śląsku oraz na obszarach województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Jeden ze scenariuszy, prognozowanych przez modele numeryczne obejmuje również wysokie sumy opadów deszczu w sobotę i niedzielę w woj. małopolskim, gdzie w ciągu dwóch dni może spaść do 200 mm w południowej części województwa.

Idź do oryginalnego materiału