W Zakopanem rozpoczyna się III Europejski Kongres Sportu i Turystyki z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

4 godzin temu

W sercu Tatr, w Zakopanem, ruszyła trzecia edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz debat o przyszłości sportu i turystyki nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W dniach 6–7 maja 2025 roku do stolicy polskich gór zjechali sportowcy, trenerzy, działacze, przedstawiciele mediów, biznesu i – co szczególnie istotne – decydenci mający realny wpływ na rozwój tych kluczowych dziedzin życia społecznego.

Prezydent RP na otwarciu Kongresu

Uroczystą inaugurację III EKSiT zaszczycił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem. W towarzystwie ministra Piotra Ćwika z Kancelarii Prezydenta RP podkreślił on znaczenie sportu dla rozwoju Polski, wskazując na sukcesy organizacyjne naszego kraju – od Euro 2012 po III Igrzyska Europejskie Kraków–Małopolska 2023.

– Letnie Igrzyska Olimpijskie w Warszawie w 2040 roku to projekt realny, na który jesteśmy gotowi – mówił Andrzej Duda, dodając, iż sport powinien łączyć, a nie dzielić. Wspomniał również o konieczności modernizacji stoku na Nosalu, który jego zdaniem powinien pełnić funkcję obiektu szkoleniowo-treningowego.

Sport dla przyszłości – Małopolska centrum debat i ambicji

Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu jest „Sport dla przyszłości”. Wśród tematów pojawiła się m.in. możliwość organizacji Igrzysk Olimpijskich w Polsce, ale także ogromne wyzwanie, jakim jest aktywizacja dzieci i młodzieży w dobie cyfryzacji. Nie zabraknie też prestiżowej gali, podczas której uhonorowani zostaną ci, którzy zasłużyli się dla polskiego sportu.

Województwo Małopolskie reprezentują na Kongresie m.in. Marszałek Łukasz Smółka, Wicemarszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa oraz liczne grono radnych wojewódzkich i Sekretarz Województwa Wojciech Pałka.

– Małopolska kocha sport, a sportowcy kochają Małopolskę – podkreślał marszałek Łukasz Smółka. – Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu siedmioro Małopolan zdobyło pięć medali – dwa srebrne i trzy brązowe. To nasza duma!

Małopolska – Arena Mistrzostw i potęga turystyki

Nieprzypadkowo to właśnie Małopolska została gospodarzem Kongresu. Region ten jest kolebką polskiego sportu i turystyki – tutaj narodził się Polski Komitet Olimpijski, tutaj realizowane są najważniejsze wydarzenia sportowe, takie jak Puchar Świata w skokach narciarskich, Małopolski Wyścig Górski, Cavaliada Kraków czy Memoriał Wagnera.

W 2024 roku Małopolskę odwiedziło aż 25 milionów gości, z czego 16 milionów skorzystało z oferty turystycznej regionu. Samorząd województwa intensywnie inwestuje w kulturę fizyczną: wspiera sportowców, przyznaje stypendia, organizuje olimpiady młodzieży i dba o dostępność sportu również na wsi i wśród osób z niepełnosprawnościami.

Pięć bloków tematycznych, setki ekspertów i tysiące uczestników

Tegoroczna edycja Kongresu została podzielona na pięć bloków:

  • Igrzyska w Polsce
  • Społeczne znaczenie sportu i rozwoju kultury fizycznej
  • Biznes i marketing w sporcie
  • Wielkie wyzwania polskiego i europejskiego sportu
  • Turystyka, która buduje

Ponad 1500 uczestników, w tym liderzy życia publicznego, sportowego i biznesowego, zapewnia wyjątkowy poziom debaty i szansę na stworzenie konkretnych rekomendacji dla przyszłości europejskiego i polskiego sportu.

Małopolska w centrum europejskiego dialogu

Marszałek Łukasz Smółka nie ukrywał dumy z faktu, iż to właśnie Małopolska stała się miejscem tak prestiżowego wydarzenia:

– Mam nadzieję, iż Kongres na stałe wpisze się w kalendarz opiniotwórczych wydarzeń społecznych o znaczeniu krajowym i europejskim. Zachęcam wszystkich do poznania naszego regionu – Zakopanego, Tatr i całej Małopolski – dodał gospodarz regionu.

Źródło i fot.: UMWM

Idź do oryginalnego materiału