W Żyrowej jak w Wiedniu. Takiej muzycznej uczty jeszcze tu nie było

3 godzin temu

Roztańczone walce i kadryle, polki, marsze, czardasze, a do tego arie i duety operetkowe dynastii Johanna Straussa… A to wszystko w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej im J. Straussa pod batutą Bartosza Żurakowskiego i wybitnych solistów z teatrów operowych z Wiednia. I

nie w filharmonii, nie w operze… ale w sąsiedztwie zachwycającego wczesnobarokową architekturą zabytku, który jeszcze kilka lat temu był w runie. 26. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej zainaugurowano w pałacu w Żyrowej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej po raz pierwszy w Opolskim

Na dziedzińcu i w ogrzewanym namiocie w parku będącego wciąż jeszcze w trakcie renowacji (obecnie już wewnątrz), XVII-wiecznego pałacu w Żyrowej odbywały się już koncerty. Ale takiej uczty muzycznej jeszcze nie było. Ani tu, ani nigdzie na Opolszczyźnie. Wśród wykonawców można było podziwiać takie sławy jak Vassia Alati (sopran), Anthony Koroneos (tenor), Wiktor Kuźniecow (skrzypce, koncertmistrz), wystąpili też tancerze: Ewa Palesińska i Marcin Karpiński.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej ma swoją renomę i długą tradycję. Właśnie rozpoczęła się jego 26. edycja. Trwa zawsze kilka tygodni i koncerty realizowane są w różnych miastach. Ale po raz pierwszy jeden z nich zaplanowano właśnie w województwie opolskim. Na dodatek ten najważniejszy – inauguracyjny.

Wydarzenie to jest szczególnej wagi jeszcze z jednego powodu. Festiwal ten właśnie reaktywowano po kilku latach przerwy przez Bartosza Żurakowskiego. To postać świetnie znana opolskiej publiczności. Tym razem nie tylko dyryguje festiwalową orkiestrą, ale jest dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia.

Najstarszy taki festiwal w kraju rodzi się na nowo

– Wskrzeszamy najstarszy festiwal muzyki wiedeńskiej w naszym kraju – mówi Bartosz Żurakowski.

Dodaje, iż powołał go do życia w roku 1993 maestro Jan Ślęk z podtytułem „Od Josepha Lannera do Roberta Stolza”.

– Zrobił to we współpracy z będącym tutaj z nami na scenie maestro Wiktorem Kuźniecowem. Na potrzebę festiwalu wspólnie założyli Wrocławską Orkiestrę Festiwalową im J. Straussa, która również funkcjonuje od 1993 roku. Festiwal doczekał się 25 edycji i zamilkł w 2018 roku. Już wtedy poznałem się z maestro Kuźniecowem i poproszono mnie o to, by kontynuować to dzieło. Dlatego, iż pan Jan Ślęk był już bardzo sędziwym człowiekiem. Przyjąłem propozycję ochoczo. Niestety przyszła pandemia, a w 2022 roku Jan Ślęk zmarł. Dzisiaj jako muzyczni spadkobiercy jego artystycznego dorobki powołujemy festiwal do życia na nowo – tlumaczy.

Koncert zorganizowano pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy i Konsula Honorowego Austrii dr Edwarda Wasiewicza oraz pod patronatem medialnym O!Polskiej i – jak to ujął w swoim przywitaniu dyrektor artystyczny festiwalu, Bartosz Żurakowski, „cały festiwal odbywa się pod opieką patronacką” grupy Adamietz.

– I nie byłoby nas tutaj, gdyby nie wielka gościnność właścicieli i ich otwartość na sztukę i muzykę – państwa Marioli i Joachima Wiesiollków – podkreślał Bartosz Żurakowski w mowie otwierającej festiwal.

Mariola Wiesiollek, współwłaścielka pałacu przyznaje, iż uwielbia muzykę poważną.

– To dla nas zaszczyt, iż możemy tu gościć tak wspaniałych artystów – mówi skromnie. – I bardzo cieszę, się, iż na koncert przybyło aż tak wielu gości.

Pierwszy koncert tej klasy w Żyrowej

Anna Stawiarska, koordynatorka wydarzenia w Żyrowej dodaje, iż inauguracja festiwalu zawsze odbywała się we Wrocławiu.

– Ale my już gościliśmy tu w Żyrowej orkiestrę pod batutą Bartosza Żurakowskiego z koncertem noworocznym. Wprawił w zachwyt nie tylko widownię, ale i samemu dyrygentowi się spodobało. Dlatego też wspólnie doszliśmy do wniosku, czemu by nie zrobić inauguracji festiwalu właśnie tutaj – opowiada.

– Nasz pałac jest godny tak wspaniałego wydarzenia. Zamysłem właścicieli było od początku, by okoliczni mieszkańcy mogli tu przychodzić na koncerty i inne eventy. To pierwszy koncert takiej klasy artystów, ale mamy nadzieję , iż nie ostatni.

Dodajmy, iż kolejne festiwalowe koncerty odbędą się w: Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju (6.10), RCK w Raciborzu (12.10), OCK Ostrzeszowie (rodzinnym mieście Jana Ślęka; 19.10), Auli Leopoldina we Wrocławiu (20.10) i Cavatina Hall w Bielsku-Białej (3.11).

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału