Wadowice upamiętniają 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II

1 dzień temu

Wadowice, rodzinne miasto św. Jana Pawła II, uczciły przypadającą w środę 20. rocznicę śmierci papieża-Polaka. W miejscowej bazylice odprawione zostaną msze św. Po wieczornej eucharystii odbędzie się modlitewne czuwanie pod oknem domu rodzinnego Karola Wojtyły.

Msze św. w bazylice Ofiarowania NMP przy rynku odprawione została w południe, a kolejną zaplanowano o godz. 20. Uroczystości kościelne będą kluczowymi momentami wadowickich obchodów rocznicowych.

Po wieczornej mszy św. odbędzie się modlitewne czuwanie pod oknem domu rodzinnego Karola Wojtyły – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

W środę w południe delegacje miasta, starostwa, szkół oraz organizacji miejskich spotkały się pod pomnikiem Jana Pawła II na rynku, by złożyć tutaj kwiaty i zapalić znicze.

Rocznica stała się okazją do zaprezentowania w Wadowicach dwóch wystaw. Na rynku oglądać można plenerową ekspozycję fotografii AFP "Szukałem was i teraz przyszliście do mnie" ilustrujących wydarzenia sprzed 20 lat. W Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II dostępna jest wystawa fotografii Grzegorza Gałązki, na których dokumentował ostatnie miesiące życia Ojca Świętego, a także atmosferę panującą w Watykanie po jego odejściu.

Późnym wieczorem w wadowickim kinie Centrum o godz. 21.37, w której 20 lat temu zmarł papież, rozpocznie się projekcja filmu pod tytułem "21.37" w reżyserii Mariusza Pilisa.

To opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne – czas się zatrzymał – powiedziała Targosz-Storch.

2 kwietnia w papieskim muzeum każdy zwiedzający będzie mógł wpisać się do pamiątkowej księgi. Stanie się ona zapisem 20. rocznicy odejścia papieża.

Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, swoje rodzinne Wadowice zawsze traktował w sposób szczególny. Podczas pielgrzymki w 1999 roku na rynku mówił: "Tu wszystko się zaczęło: życie, szkoła, teatr i kapłaństwo".

Urodził się 18 maja 1920 roku w wadowickiej kamienicy należącej do miejscowego Żyda Jechiela Bałamutha.

Wojtyłowie - Karol senior i Emilia z Kaczorowskich z synem Edmundem, zamieszkali w niej w 1919 roku. Po śmierci matki i brata zajmowali z ojcem kuchnię i jeden pokój. W 1938 roku po maturze Karola juniora Wojtyłowie wyjechali do Krakowa. Współcześnie w rodzinnej kamienicy mieści się papieskie muzeum.

Idź do oryginalnego materiału