Waldemar Pytel honorowym obywatelem Świdnicy

7 godzin temu

Przez blisko 40 lat opiekował się świdnickim Kościołem Pokoju, wprowadzając świątynię na listę zabytków UNESCO, a przez 11 lat przewodniczył dolnośląskim luteranom jako zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup Waldemar Pytel, w uznaniu jego zasług dla miasta, został honorowym obywatelem Świdnicy. Uchwałę w tej sprawie jednomyślnie przyjęła Rada Miejska w Świdnicy.

Waldemar Pytel urodził się 5 czerwca 1958 roku w Istebnej. Wychowywał się w Jaworzu i Bielsku-Białej. Po zdaniu matury podjął studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Tytuł magistra teologii uzyskał w 1986 roku w oparciu o pracę pt. „Rozmowa duszpasterska z ludźmi starszego pokolenia”. Został ordynowany dnia 30 listopada 1986 roku w Świdnicy przez bpa Janusza Narzyńskiego w asyście ks. seniora Józefa Pośpiecha i ks. seniora Jana Szarka. Z dniem ordynacji został wikariuszem parafii świdnickiej, w której wcześniej odbywał praktykę kandydacką.

W 1991 roku został mianowany proboszczem administratorem parafii w Świdnicy, a w 1992 roku został tam wybrany proboszczem. W latach 2004-2007 był także proboszczem administratorem parafii w Jaworze na Dolnym Śląsku. W latach 1986-1992 był Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży Diecezji Wrocławskiej. W latach 1997-2012 był członkiem Synodu Kościoła oraz Synodalnej Komisji ds. środków masowego przekazu. Od 2002 roku był członkiem Rady Synodalnej, a od 2007 do 2012 roku pełnił funkcję Prezesa Synodu Kościoła. 25 października 2014 roku, zdobywając ogromne poparcie, ksiądz Waldemar Pytel został wybrany biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Oprócz obowiązków kościelnych, działa również w różnego rodzaju organizacjach społecznych. W latach 2005-2007 był Prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Jest członkiem Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W swojej pracy w Fundacji szczególny nacisk kładzie na kwestie pojednania oraz pokoju między ludźmi i narodami. Za czasów biskupa Pytla plac Pokoju stał się prawdziwie otwartym miejscem spotkań, gdzie w 1989 r. kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki wspólnie modlili się w drodze na Mszę Pojednania w Krzyżowej. W 2011 r. kościół odwiedził król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia. W 2014 r. spotkały się tu kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz. Dwa lata później przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu wspólnie z Jego Świątobliwością Dalajlamą XIV podpisali tutaj Apel o Pokój – przywołała prezydent Świdnicy w uzasadnieniu wniosku o nadanie biskupowi Waldemarowi Pytlowi tytułu honorowego obywatela.

1 z 9

– Na podkreślenie zasługuje otwartość księdza biskupa na działania kulturalne. Dzięki jego przychylności i rozumieniu wagi kultury i jej wpływu na rozwój lokalnej społeczności w Kościele Pokoju odbywały się Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej czy Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”. Starania księdza biskupa i jego żony wpłynęły na fakt, iż plac Pokoju stał się wizytówką Świdnicy, która przyciąga turystów oraz jest miejscem kulturotwórczym, kojarzonym z renomowanym Festiwalem Bachowskim czy Festiwalem Schlaga, z licznymi koncertami, warsztatami dla świdniczan, własnymi wydawnictwami książkowymi i płytowymi, wystawą „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy”. Powstał tu także Dolnośląski Instytut Ewangelicki z jednym z największych archiwów luterańskich w Polsce – podkreślono we wniosku.

Przez ponad ćwierć wieku ksiądz biskup Waldemar Pytel z niezwykłą troską i zaangażowaniem prowadził działania na rzecz gruntownej renowacji Świątyni Pokoju – jednego z najcenniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego. Dzięki jego staraniom udało się nie tylko przywrócić świątyni jej dawny blask, ale również zabezpieczyć ją na kolejne pokolenia. W ramach tych prac zainstalowano nowoczesne systemy zabezpieczające, które chronią obiekt przed zagrożeniami, wymieniono gontowy dach, który przez lata ulegał zniszczeniu oraz wzmocniono konstrukcję ścian, zapewniając stabilność budowli. Szczególna uwaga została poświęcona restauracji elementów o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, takich jak ołtarz, ambona czy monumentalne organy, które po renowacji znów zachwycają swoim pięknem. Działania objęły również otoczenie świątyni: odrestaurowano bramę wjazdową, Dom Dzwonnika i Dom Stróża, które stanowią integralną część kompleksu, a także liceum ewangelickie pełniące istotną rolę w historii lokalnej społeczności. Nie zapomniano również o cmentarzu – odnowiono jego część, przywracając należny szacunek pochowanym tu członkom wspólnoty. Jednym z najbardziej wyjątkowych osiągnięć było także przeprowadzenie konserwacji 300-letnich Biblii i starodruków. Te bezcenne dokumenty, będące świadectwem minionych epok, zostały starannie zabezpieczone, by mogły służyć jako źródło wiedzy i inspiracji dla przyszłych pokoleń. Dzięki tej wieloletniej pracy księdza biskupa Waldemara Pytla, Świątynia Pokoju i jej otoczenie nie tylko odzyskały swoją świetność, ale stały się symbolem troski o dziedzictwo kulturowe i duchowe, łączącym historię z teraźniejszością – stwierdzono w laudacji.

1 z 88

Za swoją działalność biskup Waldemar Pytel otrzymał też liczne wyróżnienia. – Niemal cztery „świdnickie” dekady Biskupa Waldemara Pytla to czas niezwykle intensywnej pracy i nadzwyczajnej jej efektów. Wkład w najnowszą historię i teraźniejszość Świdnicy księdza jest bezcenny. Kościół Pokoju stał się symbolem miasta na mapie Polski, Europy i Świata nie tylko jako nadzwyczajny zabytek, ale centrum duchowe, szerzące ideę ekumenizmu i istotny ośrodek kulturalny. Nie bez znaczenia jest też osobiste zaangażowanie biskupa Waldemara Pytla w różnego rodzaju inicjatywy miasta – społeczne, kulturalne i edukacyjne. Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie – zaznaczono w uzasadnieniu.

Wniosek w sprawie uhonorowania Waldemara Pytla spełnił wymogi formalne i został zaopiniowany pozytywnie przez siedmioosobowy zespół radnych. Decyzja w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela zapadła podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie radni głosowali jednomyślnie.

Od 2002 roku Rada Miejska w Świdnicy wyróżniła tytułem Honorowego Obywatela dwanaście osób szczególnie zasłużonych dla miasta. Oprócz bpa Waldemara Pytla otrzymali go: były burmistrz Biberach Claus Wilhelm Hoffmann, ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, bp Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek, profesor Marcin Drąg, cukiernik-społecznik Eugeniusz Kępa, pisarka Helena Semenetz–Kwiatkowska.

/mn/

Idź do oryginalnego materiału