WARS wita was! O kolejach na poważnie

opowiecie.info 3 dni temu

– Od grudnia 2025 roku wszystkie połączenia kolejowe w województwie opolskim obsługiwane przez POLREGIO mają być sukcesywnie wyposażane w wagony WARS – poinformował dzisiaj Marcin Oszańca, pełnomocnik marszałka województwa opolskiego do spraw kontaktów z resortem infrastruktury. Pierwsze pilotażowe składy – z mini barem i mobilną obsługą gastronomiczną pojawią się na trasie Nysa – Opole już przed wakacjami.

I to jest jedyna primaaprilisowa informacja po wczorajszej debacie o przyszłości kolei w regionie. Cała reszta jest już bardzo poważna.

Zarząd województwa opolskiego zorganizował Nysie spotkanie przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych, Polregio, Centralnego Portu Komunikacyjnego, samorządowców z mieszkańcami. Zachowanie równowagi między racjonalnością ekonomiczną, uwarunkowaniami technicznymi a oczekiwaniami mieszkańców stanowi spore wyzwanie ponieważ kolej jest obszarem niezwykle kosztochłonnym i wymagającym złożonego planowania. Liczny udział mieszkańców pokazał, jak ogromne sa oczekiwania społeczne wiążą się z sektorem kolejowym.

Marszałek Szymon Ogłaza przyznał, iż – Kolej to system naczyń połączonych, gdzie osiągnięcie kompromisu i wzajemne zrozumienie różnych perspektyw jest najważniejsze dla rozwoju tego obszaru gospodarki – przyznał marszałek Szymon Ogłaza. – To, iż spotykamy się w Nysie, nie ogniskuje naszej dyskusji tylko na połączeniu z tym miastem. Czekamy na pojazdy elektryczne, przetarg na składy spalinowe już jest ogłoszony, spore plany infrastrukturalne ma PKP PLK. Kolej regionalna to priorytet województwa opolskiego – podkreślał marszałek.

przyznał, iż oczekiwania są spore, a będą jeszcze większe. – Coraz więcej osób przesiada się na transport publiczny, ale taki z dużą liczbą połączeń i wysoką jakością komfortu podróżowania – zauważył członek zarządu województwa Robert Węgrzyn. – Myślimy m.in. o bezpośrednim połączeniu do Pyrzowic, to pokazują nam strumienie pasażerów zainteresowanych tym kierunkiem. Staramy się niwelować wszelkie niedogodności związane z komunikacją zastępczą – dodał.

– Kolej jest na fali wznoszącej, co roku przybywa nam pasażerów, co wpisuje się w politykę ekologiczną UE – potwierdzał słowa wicemarszałka Roberta Węgrzyna Piotr Rafalski, reprezentujący Centralny Port Komunikacyjny. Dostrzegane są wielomilionowe inwestycje, a to przekłada się na preferencje pasażerów. Są trzy najważniejsze kwestie przyszłości komunikacji kolejowej. Transport aglomeracyjny gdy wskutek korkowania się miast, szyna jest jedyną alternatywą wobec rozrastania się przedmieść. Druga to transport dalekobieżny szybki, który ma konkurować z bezpłatną siecią dróg i autostrad. Żeby z tym wygrać, inwestujemy w szybkość pociągów do 160-200 km/h na liniach tradycyjnych, a priorytetem jest budowa linii szybkich prędkości, na których można osiągnąć 300, a choćby więcej km/h. Trzecia natomiast, to transport regionalny, czyli uzupełnianie się regionalnego transportu kolejowego i połączeń autobusowych. Nie wszędzie względy ekonomiczne przemawiają za kolejami – informował specjalista.

– Dla mnie priorytetem jest włączenie Głuchołaz do trasy podsudeckiej oraz remont linii kolejowej Nysa – Brzeg – upominał się członek zarządu województwa Antoni Konopka. – dobrze funkcjonujący transport kolejowy jest gwarantem rozwoju województwa.

– Spółka stawia na ciągłe uatrakcyjnianie oferty przewozowej – zapewnił Wojciech Dinges, wiceprezes Polregio. – Nie tylko wewnątrz województwa, ale także w kierunku regionów sąsiednich. Takim dobrym przykładem jest chociażby uruchomienie trasy Brzeg – Wisła, ta destynacja cieszy się sporym zainteresowaniem – zauważył.

W całym kraju z usług Polregio w roku 2024 skorzystało blisko 101 mln pasażerów, codziennie na polskie tory wyjeżdża 2 tysiące ich pociągów. Przewozy Regionalne w województwie opolskim organizują w dni robocze ok. 280 połączeń, w weekendy natomiast ok. 170. Aktualnie tabor samorządu będący własnością samorządu województwa to 22 pojazdy szynowe – 11 elektrycznych i tyle samo spalinowych. Co istotne, aktualnie czekamy na 5 nowych pojazdów elektrycznych (z opcją na kolejne 15), ogłoszono także przetarg na nowoczesne składy spalinowe. Warto podkreślić, iż z inicjatywy województwa opolskiego wznowiono połączenie Nysa-Kłodzko oraz uruchomiono połączenie Brzeg – Wisła. Ponadto linie o dużej frekwencji (jak Opole – Nysa oraz Opole – Wrocław) są wzmacniane dodatkowym składem lub autobusem. Ponad połowa linii w opolskim jest zelektryfikowane (53,% czyli 440 km).

Rafał Banaszkiewicz, dyrektor-pełnomocnik zarządu ds. przygotowania inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował o priorytetach spółki na najbliższe lata. – Skupiamy się na głównych szlakach transportowych, jak i liniach regionalnych, które są ważne dla samorządów. To m.in. odcinek Opole – Fosowskie, gdzie chcemy podnieść prędkość do 160 km i zwiększyć przepustowość. Kończymy projektowanie trasy Opole Groszowice – Wrocław Brochów. Te linie traktujemy priorytetowo zarówno w ujęciu towarowym, jak i pasażerskim.

Otwarta debata w Nysie pokazała, iż dialog między wszystkimi zainteresowanymi stronami jest niezbędny, aby wspólnie kształtować przyszłość transportu kolejowego w regionie. Z sali padło wiele pytań i postulatów od mieszkańców województwa opolskiego, Nysy i okolic. Część z nich dotyczyła potencjalnych inwestycji kolejowych na pograniczu polsko-czeskim, w tym w rejonie Głuchołaz. Aktywnie głos zabierali również przedsiębiorcy zlokalizowani w nyskiej strefie ekonomicznej, którzy widzą w transporcie kolejowym istotne narzędzie logistyczne, zarówno dla dojazdu pracowników, jak i transportu towarów.

Fot. UMWO

Idź do oryginalnego materiału