Za nami już drugie spotkanie z cyklu warsztatów naukowych dla dzieci i młodzieży zatytułowanych “Od fantastyki do nauki”. W sobotę, 28 października, uczestnicy mogli odkrywać naukę poprzez świat fantastyki Tolkiena w klimatycznych wnętrzach Młynów Rothera. Wydarzenie zostało wybrane w głosowaniu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Projekt jest adresowany do dzieci i młodzieży uczących się w klasie 5 szkoły podstawowej i wyżej, realizowany przez fundację CODEBY. Te bezpłatne zajęcia nie tylko dostarczają uczestnikom euforia poprzez wdrażanie się w świat magii i przygód, ale także pozwalają im zdobyć praktyczną, przydatną wiedzę z dziedziny fizyki i mechaniki. Miłość do świata “Władcy Pierścieni” jest tu połączona z przeprowadzaniem eksperymentów i odkryciami naukowymi.
Podczas sobotniego spotkania w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, w których jednakowo odkrywali jak proste maszyny mogą się przydać do przemierzenia krainy Śródziemia. Omówiono między innymi jak dzięki dźwigni można zwiększyć swoją siłę, a także powiedziano czym jest śruba i klin oraz jakie mają adekwatności. Również zajmowano się kołem i osią, najważniejszymi elementami wozów bojowych używanych przez orków. Nie można zapomnieć o kluczu programu, jakim było poznanie bliżej serca każdej maszyny, czyli koła zębatego.
Cykl zajęć naukowych pod nazwą “Od fantastyki do nauki - warsztaty naukowe w klimacie Śródziemia dla dzieci i młodzieży” pomaga uczestnikom zrozumieć dosyć skomplikowane koncepty fizyki i mechaniki w bardzo przyjemny i interesujący sposób. Na już zrealizowanych zajęciach każdy fan literatury Tolkiena mógł wdrożyć się w świat tajemniczych przygód i poczuć się jak jeden z bohaterów!
Październikowe warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizatorzy przewidują kolejne zajęcia w listopadzie i w grudniu, wtedy też zostanie uruchomiona kolejna rekrutacja.
Warsztaty naukowe “Od fantastyki do nauki - warsztaty w klimacie Śródziemia dla dzieci i młodzieży” zrealizowano w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W listopadzie bydgoszczanie będą mieli możliwość zdecydować podczas głosowania, które propozycje zostaną wskazane do realizacji w 2024 roku. W tym roku zgłoszono 817 pomysłów na projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, społeczne i mikroprojekty osiedlowe. Tradycyjnie do podziału jest aż 16 milionów złotych.
fot. Szymon Makowski