Przed konklawe odbędą się jeszcze dwie kongregacje generalne – podaje Radiu Lublin Radio Watykańskie.
Zakończyła 10. kongregacja generalna – pierwsza z dwóch, które przewidziane są dzisiejszego dnia. Podsumowując ją, Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, podkreślił, iż rozmowy przebiegają w taki sposób, aby każdy z kardynałów miał możliwość zabrania głosu. Przedstawił też najnowsze informacje dotyczące przygotowań logistycznych do konklawe.
Jak poinformował, podczas przedpołudniowej 10. kongregacji generalnej obecnych było 179 kardynałów, w tym 132 spośród 133 elektorów, którzy są już w Rzymie. Podczas spotkania wysłuchano 26 wystąpień, dotyczących m.in. zagadnień prawnych, roli Państwa Miasta Watykanu, misyjności Kościoła, roli Caritas w pomocy ubogim. Podkreślono duże zainteresowanie ze strony mediów, mowa też była o wyzwaniach związanych z przekazywaniem wiary, ochroną Stworzenia i wojnami, które dzielą świat.
Kardynałowie wyrazili również zaniepokojenie z powodu podziałów w Kościele. Nawiązywali do dziedzictwa Soboru Watykańskiego II, a zwłaszcza do konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym Dei verbum. Mówili o wyzwaniach związanych z rozeznawaniem powołania i sytuacją rodzin, m.in. w kontekście wychowania dzieci. W kontekście synodalności, mówiono też o zaangażowaniu kobiet we wspólnocie Kościoła.
Zarówno w miejscach zakwaterowania, jak też w Kaplicy Sykstyńskiej prace przygotowawcze dobiegają końca.
Dziś o 17.30 odbędzie się zaprzysiężenie spowiedników, członków służb i personelu, który będzie miał dostęp do kardynałów w trakcie konklawe. W tym gronie są też kobiety.
Vatican News – Radio Watykańskie / opr. RMaj
Fot. EPA/GIUSEPPE LAMI Dostawca: PAP/EPA