Ważne święto w Wadowicach. Miejskie wodociągi mają już 90 lat

1 tydzień temu

Wadowickie wodociągi mają już 90 lat. Miejska spółka WPWiK obchodziła w środę swój jubileusz. Z tej okazji zorganizowano dla pracowników spółki i gości galę i uhonorowano tych, którzy przyczyniają się do jej rozwoju.

Sala kinowa Wadowickiego Centrum Kultury wypełniła się w środę ludźmi, którzy przez lata tworzyli i tworzą historię wadowickich wodociągów. Począwszy od emerytowanych pracowników, którzy działali dla przedsiębiorstwa kilkadziesiąt lat temu, przez obecną kadrę, a skończywszy na przedstawicielach parlamentu i samorządu, którzy w mniejszym lub większych stopniu też mieli przecież wpływ na ostatnie lata funkcjonowania WPWiK.

Podczas swojego wystąpienia prezes spółki Jerzy Obstarczyk podkreślił, iż wadowickie wodociągi są w fazie kilkuletniego rozwoju i spółka przez cały czas zamierza umacniać swoją pozycję na rynku produkcji wody w powiecie wadowickim.

To firma nowoczesna, innowacyjna, co roku modernizująca i rozbudowująca sieć w mieście i gminie Wadowice oraz w sąsiednich gminach. To także firma z kilkudziesięcioletnią tradycją - podkreśla prezes Jerzy Obstarczyk.

Z okazji gali jubileuszowej 90-lecia spółki WPWiK uhonorowano pracowników spółki medalami państwowymi "za długoletnią służbę", przyznanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Przyznano też okolicznościowe statuetki "hydrantów" dla osób wspierających spółkę. Wadowickie przedsiębiorstwo również otrzymało ważne wyróżnienie. Marszałek Małopolski Łukasz Smółka przyznał WPWiK medal "Polonia Minor". Medal Polonia Minor to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez władze samorządowego Województwa Małopolskiego.

Większościowym udziałowcem spółki WPWiK jest gmina Wadowice, swoje mniejsze udziały posiadają również gminy Kalwaria Zebrzydowska i Tomice.

Przez pięć ostatnich lat wybudowaliśmy ponad 21 kilometrów sieci wodociągowej w Wysokiej i Stanisławiu, a niedługo zaczniemy budowę w Babicy i w Rokowie. Aby jednak tymi rurami mogła popłynąć woda, w Kleczy wybudowaliśmy żelbetowy zbiornik retencyjno-wyrównawczy o pojemności 300 metrów sześciennych, wraz z hydrofornią i stacją filtrów. Aby jednak woda pobierana ze Skawy, a płynąca z kranów mieszkańców, nie tylko gminy Wadowice, ale niemal połowy powiatu, do którego ją dostarczamy, była krystalicznie czysta i zdatna do picia, na wybudowaliśmy II stopień filtracji. Wszystkie te inwestycje kosztowały naszą gminę łącznie 22,5 miliona złotych i sprawiły, iż nasi mieszkańcy w końcu mają godne warunki do życia - mówił podczas gali burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Obecnie przedsiębiorstwo może zapewnić dostawy do odbiorców, produkując 13 tys. metrów sześciennych wody na dobę.

Posiada nowoczesną stację uzdatniania wody oraz 220 kilometrów sieci wodociągowej. Oprócz tego ma 222 km sieci kanalizacyjnej, 17 pompowni i 5376 przyłączy do kanalizacyjnych. Rozbudowana oczyszczalnia ścieków zapewnia oddawanie wody do Skawy oczyszczonej i bezpiecznej dla środowiska.

Z okazji swojego jubileuszu spółka wydawała monografię okolicznościową o historii wadowickich wodociągów p.t. Człowiek i woda. Dzieje wadowickich wodociągów i kanalizacji w XIX wieku do współczesności", która została przygotowana przez Konrada Meusa i Marcina Witkowskiego. Jubileuszowi towarzyszy również wystawa, którą można w tych dniach oglądać w wadowickim Muzeum Miejskim. W środę na zakończenie gali WCK ze swoim koncertem dla pracowników spółki wystąpił zespół big-bandu OSP Chocznia.

Idź do oryginalnego materiału