
We wtorek, 15 lipca, w Centrum Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku wykonano pierwszy zabieg brachyterapii raka prostaty. Zabieg wykonano u 68-letniego pacjenta chorującego na raka gruczołu krokowego. Pacjent następnego dnia po zabiegu wypisano do domu.
Brachyterapia raka stercza jest równoważną do zabiegu operacyjnego metodą leczenia tego nowotworu – wyjaśnia dr n. med. Jolanta Łuniewska-Bury, kierownik Zakładu Radioterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. – Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym bądź podpajęczynówkowym w zależności od stanu zdrowia i kondycji pacjenta. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnej operacji nie rozcinamy powłok skórnych chorego, a wprowadzamy aplikatory w postaci igieł do wnętrza gruczołu krokowego. Cała procedura wykonywana jest pod nadzorem przezodbytniczego ultrasonografu, co gwarantuje precyzję całej operacji – zaznacza. Dodaje, iż podczas zabiegu lekarz przez cały czas współpracuje z fizykiem, dla wszystkich pacjenta bowiem dawka promieniowania ustalana jest indywidualnie.
Brachyterapia raka prostaty jest procedurą stosowaną najczęściej u pacjentów w starszym wieku, lub u takich, u których z powodu innych schorzeń nie można wykonać leczenia operacyjnego. Kwalifikacją do brachyterapii w Centrum Onkologii zajmuje się dr n. med. Anna Kulik, wieloletni kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku przypomina, iż aby umówić się na wizytę u onkologa, pacjent nie potrzebuje skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.
Fot. WSzZ w Płocku.