W Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarto kolejną wystawę czasową. Tym razem eksponaty dotyczą replik stworzonych na bazie wiedzy pozyskanej przez archeologów oraz badaczy kronik.
„Rekowiecze. Wczesne w replikach” to nic innego, jak w pełni odtworzone narzędzia codziennego użytku, którymi posługiwał się człowiek pomiędzy IX a XI wiekiem. Wbrew pozorom, mimo wielu mitów o ciemnych wiekach, wiedza o ówczesnym świecie była wystarczająca do funkcjonowania w nim na wielu polach – od geografii poprzez wojowanie na ozdobach kończąc. Więcej do życia ówczesnym nie było potrzebne.
Dlatego na ekspozycji, obok otwartej niedawno wystawie Szukalskiego, pojawiły się gabloty z idealnie odwzorowanymi przedmiotami, które pokazują sposób funkcjonowania naszych przodków – chłopów, rzemieślników, wojowników czy podróżników. Jak to jest, iż mimo braku kompasu, globusa, map itp. docierali z punktu A do punktu B? To tylko jedno z tych pytań, które wyjaśniano podczas wernisażu, który odbył się 27 października w samo południe.
– To niesamowite doświadczenie, przenieść się w czasie pomiędzy wiek IX a XI i spotkać wielu wspaniałych ludzi, poznać ich życie i zawód, który wykonują. Aranżacja eksponatów pomiędzy ściankami przedstawiającymi sceny z życia naszych przodków daje niesamowite wrażenie, jakbyśmy sami znaleźli się w osadzie. Od wejścia witają nas idealnie odwzorowane repliki i krajobrazy, które przyciągają uwagę zwiedzającego i pozwalają nam przenieść się w przedstawioną scenerię – opowiadają muzealnicy. Zachęcamy do odwiedzania Muzeum.