Przed nami kolejny weekend grudnia, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (20 grudnia) do niedzieli (22 grudnia).
Zwiedzanie z przewodnikiem
W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com
Weekend w Fabryce Kultury Zgrzyt
20 grudnia piątek: KONCERT: Dr Misio
Dr Misio, to męska załoga pod wodzą Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, reżysera związanego z ambitnymi projektami filmowymi na kulturalnej mapie Polski, znanego m.in. ze świetnych ról dramatycznych w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „KLER”).
Dr Misio grają ostrego rock&rolla bez przebaczenia. Solidne brzmienie, ciężkie riffy, znakomite, mądre teksty Krzysztofa Wargi oraz Marcina Świetlickiego i brak muzycznego kompromisu sprawiają, iż to nowa i oryginalna propozycja nie tylko dla fanów rocka, ale przede wszystkim dla ludzi poszukujących w sztuce intelektualnych wrażeń i refleksji, otwartych na formę i nie stroniących od wspólnej, niemalże rytualnej zabawy.
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/482323421115805/
Bilety: https://www.livenation.pl/show/1506339/dr-misio/lublin/2024-12-20/pl
Lumina Park
Zachęcamy do zobaczenia „Laboratorium Światła” w Lumina Park Lublin na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Park iluminacji został podzielony na 12 stref tematycznych, w których poczujecie dobrą chemię wśród ponad 150 zupełnie nowych iluminacji. W tym roku odwiedzający odkryją także nową technologię świetlną, jakiej jeszcze nie widzieli. Wyjątkowym gościem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej będzie sama Maria Curie-Skłodowska.
Godziny otwarcia są zależne od zachodu słońca. Park będzie otwarty od godz. 16:00 (od 8.11 do 12.01.), 16:30 (od 14.01 do 31.01), 17:00 (od 1.02 do 16.02) lub 17:30 (od 18.02 do 2.03) do godziny 21:00. Ostatnie wejście jest przewidziane na godz. 20:00. Park będzie zamknięty w poniedziałki (z wyłączeniem 11.11 i 6.01).
Szczegółowe informacje, cennik i bilety do zakupienia są dostępne na stronie: luminapark.pl/lublin.
Koncert Kolęd Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego
Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego zaprasza na koncert kolęd organizowany w piątek w ACKiM Chatka Żaka. Występy rozpoczną się o godz. 18:00, wstęp wolny.
Ogólnopolski Zjazd Kolędników
Teatr Osterwy zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, które przeniesie uczestników w magiczny świat kolędniczych zwyczajów i obrzędów z całej Polski. To wieczór pełen muzyki, kolorów i wspólnego kolędowania, który na długo zapadnie w pamięć!
Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 17:00 na placu Litewskim. Wystąpi 9 grup kolędniczych z różnych regionów kraju – każda grupa przywiezie kawałek lokalnej tradycyji i kultury, prezentując wyjątkowe kolędy oraz barwne obrzędy. Po występach wyruszy barwny pochód, który zakończy się na Starym Mieście, pod Trybunałem.
Kwietne korony | wystawa Magdy Zaworskiej
Wystawa „Kwietne korony” to finalny rezultat projektu artystyczno-badawczego realizowanego przez Magdę Zaworską w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Materiały źródłowe dotyczące tradycyjnych nakryć głowy panien młodych z wybranych regionów Polski (m.in. lubartowskiego, zamojskiego, sieradzkiego, kieleckiego, łańcuckiego czy bytomskiego) i różnorodność znaczeń tych dekoracji były punktem wyjścia dla Magdy Zaworskiej. Na wystawie zobaczymy stworzoną przez autorkę kolekcję reinterpretacji koron ślubnych udokumentowaną na fotografiach.
Informacje praktyczne
Kiedy:
19 grudnia 2024 r., godz. 18.00 – wernisaż
20, 23, 24, 30, 31 grudnia 2024 r. oraz 2 i 3 stycznia 2025 r., godz. 11.00–17.00 – ekspozycja
Gdzie: Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a – galeria podziemna
Wstęp wolny
Branżowcy: Jak dorosnę – zostanę aktorem odc. 1
Jak wiadomo, każda branża ma swoje unikalne zasady, żarty i anegdoty. Co innego w budowlance, co innego w szpitalu, a co innego w sklepie spożywczym. Branża artystyczna, a zwłaszcza aktorstwo, to zupełnie odrębna historia. Jak wygląda pre-casting i casting? O czym rozmawia się w kuluarach? Jak sprostać wymaganiom reżysera czy scenarzysty? Co warto, a czego lepiej nie mówić na planie?
Seans odbędzie się w piątek o godz. 18:00, wstęp wolny.
Kresy Europy | Spotkanie z dr hab. Romanem Chmelykiem i Galiną Skoropadową
Zbiory Lwowskiego Muzeum Historycznego prezentowane na ekspozycji czasowej w Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają do podróży w czasie i przestrzeni. W weekend otwarcia Muzeum Narodowe zaprasza na towarzyszące wystawie spotkanie z udziałem dyrektora Lwowskiego Muzeum Historycznego dr hab. Romana Chmelyka oraz zastępcy dyrektora Galiny Skoropadowej. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 14:00.
Cyberiada
Teatr Centralny zaprasza na najnowszą premierę w reżyserii Daniela Adamczyka.
Spektakl jest adaptacją wybranych przez twórców historii, opowiadających o perypetiach dwóch wybitnych konstruktorów: Trurla i Klapaucjusza. Podczas swoich kosmicznych podróży po wszechświecie zamieszkałym przez (bardzo ludzkie: myślące, czujące, posiadające indywidualne tożsamości) roboty i maszyny, dwóch prześcigających się w pomysłach przyjaciół podejmuje misję rozwikłania problemów trawiących państwa-planety, ich władców i mieszkańców.
Przygody kosmicznych podróżników mogą wywoływać u widzów zarówno sporo rozbawienia jak i namysłu. W adaptacji do pełnego głosu dochodzi Lemowski język skrzący się neologizmami, archaizmami i nadzwyczajnymi grami słownymi. To nieposkromiony żywioł niespotykany nigdy wcześniej ani później w polskiej literaturze.
Niemal 60 lat po wydaniu „Cyberiady” Lem wciąż pozostaje wybitnym wizjonerem, który przewidział, do czego może doprowadzić gwałtowny rozwój technologiczny; dostrzeżemy więc w opowieściach choćby zwiastuny powstania Internetu, sztucznej inteligencji czy wirtualnej rzeczywistości – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Spektakl stawia przed widzem wiecznie istotne pytania o władzę, wolną wolę, informację i zagrożenia wynikające z jej nadmiaru.
Dzieła Lema powstające w czasach komunizmu zawsze były naznaczone śladem historii – dzisiaj nie tracą jednak na aktualności, a choćby obrastają w nowe znaczenia.
Harmonogram spektakli:
20.12, godz. 10:00 – po spektaklu Centrum Kultury zaprasza na dyskusję z twórcami i ekspertem nowych technologii.
20.12, godz. 19:00 PREMIERA
Bilety: 40/50 zł / 35 zł grupowy
Dziki diament | Kino CK
19-letnia Francuzka Liane marzy o wielkiej karierze i uznaniu. Żyjąc z matką i młodszą siostrą, uważnie przygląda się internetowym trendom i telewizyjnym reality show. Największe nadzieje wiąże z przesłuchaniami do programu “Miracle Island”
Czy dziewczyna w końcu wyrwie się z prowincjonalnego miasteczka?
Agathe Riedinger portretuje w “Dzikim diamencie” typ bohaterki, który rzadko spotykamy we współczesnym kinie francuskim. Długie paznokcie, mocny makijaż i skąpe stroje wyróżniają Liane na tle lokalnej społeczności, ale wywołują też dwuznaczne komentarze w sieci i uprzedmiatawiające spojrzenia mężczyzn.
Reżyserka stroni od szybkich ocen i umoralniających tez, stawiając na realistyczne obserwacje i instagramerski styl odzwierciedlający gusta nastolatki. Jednocześnie Riedinger pochyla się nad wszechobecnym seksizmem, nieosiągalnymi standardami piękna i fatalną międzypokoleniową komunikacją. Wyraźnie inspiruje się twórczością Andrei Arnold, ale szuka też własnego języka i nieoczywistego podejścia do realizmu. Zacięcie społeczne nie wyklucza u niej ciągłej zabawy formą i estetyką.
Projekcje:
20.12 / piątek / godz. 19.30
21.12 / sobota / godz. 20.00
22.10 / niedziela / godz. 17.00
Bilety: 15/18 zł
Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:
poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00
sobota godz. 15:00-18:00
oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.