Przed nami kolejny weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (29 listopada) do niedzieli (1 grudnia).
Zwiedzanie z przewodnikiem
W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com
Weekend w Fabryce Kultury Zgrzyt
Piątek 29.11
* Koncert: PEJA / SLUMS ATTACK
Peja to raper, autor tekstów i producent muzyczny, dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w tym raz został jego laureatem. W ramach koncertu promującego 30 lecie działalności na scenie z Peją wystąpią: DJ. DECKS, GANDI GANDA, ICEMAN, GLACA, DVJ. RINK.
Bilety: https://stage24.pl/events/peja-fabryka-kultury-zgrzyt-2934
Sobota 30.11
* Koncert: ARMIA zagra pierwszą płytę
W 2024 roku zespół Armia obchodzi 40-lecie obecności na scenie. Z tej okazji rusza w trasę koncertową, podczas której zespół wykona w całości swoją pierwszą płytę.
Zespół Armia powstał w wyniku zetknięcia się trzech osobowości polskiej niezależnej sceny lat osiemdziesiątych: Tomasza Budzyńskiego (Siekiera), Roberta Brylewskiego (Brygada Kryzys, Izrael) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. Do tej pory zespół wydał kilkanaście płyt, z czego wydana w 1990 roku „Legenda” zaliczana jest do klasyki polskiej muzyki rockowej. Ale to na pierwszej płycie z ikonicznym Indianinem na okładce, wykrystalizował się oryginalny i jedyny w swoim rodzaju styl i brzmienie zespołu. Takie utwory jak „Niewidzialna Armia”, „Zostaw to” czy „Hejszarawiara” są wizytówką tej płyty. Po latach znów będzie można usłyszeć je na żywo.
Bilety: https://www.livenation.pl/show/1510026/armia/lublin/2024-11-30/pl
Więcej informacji dotyczących wydarzeń tutaj.
Lumina Park
Zachęcamy do zobaczenia „Laboratorium Światła” w Lumina Park Lublin na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Park iluminacji został podzielony na 12 stref tematycznych, w których poczujecie dobrą chemię wśród ponad 150 zupełnie nowych iluminacji. W tym roku odwiedzający odkryją także nową technologię świetlną, jakiej jeszcze nie widzieli. Wyjątkowym gościem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej będzie sama Maria Curie-Skłodowska.
Godziny otwarcia są zależne od zachodu słońca. Park będzie otwarty od godz. 16:00 (od 8.11 do 12.01.), 16:30 (od 14.01 do 31.01), 17:00 (od 1.02 do 16.02) lub 17:30 (od 18.02 do 2.03) do godziny 21:00. Ostatnie wejście jest przewidziane na godz. 20:00. Park będzie zamknięty w poniedziałki (z wyłączeniem 11.11 i 6.01).
Szczegółowe informacje, cennik i bilety do zakupienia są dostępne na stronie: luminapark.pl/lublin.
Targi Sztuka i Rzemiosło – ART&CRAFTS Christmas Lublin
W niedzielę w Hali Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej odbędą się Targi Przedświąteczne Sztuka & Rzemiosło. ART&CRAFTS Christmas to wydarzenie jednodniowe, skupiające Artystów, Twórców, małe Manufaktury z następujących branż: biżuteria i dodatki, RĘKODZIEŁO, kosmetyki naturalne, ceramika i szkło, galanteria skórzana, odzież i dodatki, ezoteryka, minerały, zielarstwo, świece naturalne, eko-żywność, branża beauty, malarstwo, rzeźb, grafika, ozdoby świąteczne i szeroko pojęty asortyment upominkowy.
Wydarzenie odbędzie się w godz. 10:00 – 19:00, wstęp wolny.
Mikołajkowy Festiwal Wina
Festiwal Wina powraca do Lublina, tym razem odbędzie się w Kompleksie Klasztornym Ojców Dominikanów przy placu Dominikańskim. Na odwiedzających czekają dwa dni Kiermaszu i Targów wina, różnego rodzaju degustacje, seminaria i przede wszystkim wiele interesujących rozmów przy winie.
PROGRAM:
30.11.2024
10:00 – 19:00 – KIERMASZ WINA
11:00 – „Wino a Eucharystia” – prowadzący przeor Arnold Pawlina OP
13:00 – 15:00 – Czy Puglia musi być nudna ? Masterclass Villa Mottura – koszt 50 zl/osoba
15:00 – Zwiedzanie bazyliki i kompleksu klasztornego – prowadzi o. Waldemar Kapeć OP
1.12.2024
10:00-18:00 – KIERMASZ WINA
11:00 – Azjatycka podróż pełna inspiracji – Masterclass Ginów Tarsier – koszt 100 zł / osoba
Więcej szczegółów na www.festiwalwina.com
Tramwaj zwany pożądaniem w Teatrze Osterwy
Nowy Orlean, rok 1947. W żadnych innych czasach mężczyźni nie byli tak męscy, a kobiety tak kobiece. Z tramwaju zwanego zgodnie z lokalnym zwyczajem “Pożądanie” wysiada rozchwiana emocjonalnie, neurotyczna Blanche Dubois, starzejąca się nauczycielka. Zatrzymuje się w domu młodszej siostry, Stelli i porywczego, prostego, ale obdarzonego wdziękiem i witalnością szwagra Stanleya Kowalskiego. Przedłużająca się wizyta w domu Kowalskich prowadzi do zderzenia dwóch światów.
CENY BILETÓW
40 – 100 zł
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html
Teatr prowadzi sprzedaż wejściówek w cenie 30 zł
Wejściówki można kupić w kasie teatru na 15 minut przed spektaklem. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Furoshiki – japońska sztuka pakowania w tkaninę
Furoshiki wywodzi się z dawnej Japonii, gdzie początkowo służyło do przenoszenia osobistych rzeczy podczas wizyt w łaźniach. Z biegiem lat technika ta rozwinęła się i zyskała status nie tylko funkcjonalnej, ale także estetycznej metody wiązania materiałów. Każdy kawałek tkaniny można wykorzystać wielokrotnie i na różne sposoby, tworząc piękne, wielofunkcyjne opakowania, które nie generują odpadów.
Do nauki najlepiej nadaje się cienka bawełna, która jest łatwa do wiązania i dopasowywania do różnych przedmiotów. Uczestnicy mogą przynieść swoje materiały, szczególnie jeżeli wiążą się z nimi osobiste wspomnienia. Podczas wydarzenia nada im się nowe życie, wykorzystując je w praktycznych ćwiczeniach.
Organizatorzy zapewniają chusty o różnych wymiarach, aby uczestnicy mogli przetestować różne techniki:
50 x 50 cm – idealne do mniejszych przedmiotów, takich jak biżuteria, kosmetyki.
70 x 70 cm – uniwersalny rozmiar do pakowania książek, pudełek czy torebek.
90 x 90 cm – do większych przedmiotów, jak ubrania i większe pudełka.
Dodatkowo na miejscu dostępne będą oryginalne japońskie tkaniny w pięknych wzorach, które będzie można zakupić.
Kiedy: 30 listopada 2024 r., godz. 11.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala warsztatowa
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: przez formularz online https://tinyurl.com/2ylp3vp2 , liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt udziału: 30 zł za osobę. Po zapisaniu się każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie mailowe z informacją o płatności.
Tre Voci w Lublinie | Trasa SHOW TIME
Raz, dwa, trzy… SHOW TIME! Przygotujcie się na niezapomniany wieczór podczas najnowszego koncertu zespołu TRE VOCI! Voytek, Mikołaj i Miłosz to nie tylko zdobywcy Platynowej Płyty w kategorii Muzyka poważna. To przede wszystkim artyści o mocnych głosach, wielkich sercach i ogromnym poczuciu humoru, których pokochała cała Polska.
Piątkowe koncerty odbędą się w CSK o godz. 18:00 i 20:30. Bilety do kupienia na stronie visualproduction.pl.
Koncert symfoniczny. “Wielkie uwertury XIX wieku. W 100. rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”
Czy opera „Moc przeznaczenia” naprawdę była przeklęta? A bohaterowie oper Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego i Richarda Wagnera – czy mogli uniknąć swojego losu? Jak radzili sobie z przeznaczeniem, zdradą i niesprawiedliwością? Choć te historie miłosne często kończyły się tragicznie, a sama miłość była nierzadko przyczyną dramatu i śmierci, wciąż pozostają one inspiracją i źródłem głębokich emocji, które do dziś poruszają słuchaczy.
Mimo mrocznej reputacji, „Moc przeznaczenia” zajmuje trwałe miejsce w repertuarze, a jej uwertura, rozpoczynająca się charakterystycznym, pełnym mocy motywem „losu”, często jest wykonywana jako samodzielne dzieło koncertowe. To właśnie te przejmujące dźwięki rozpoczną koncert zatytułowany „Wielkie uwertury XIX wieku”, po którym zabrzmi pełne liryzmu i emocji Intermezzo z opery „Manon Lescaut” Pucciniego – krótki, ale intensywny muzyczny obraz tragicznej miłości i upadku młodej kobiety na tle XVIII-wiecznej Francji.
Piątkowy koncert w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety w cenie: Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Grzyby | Kino CSK
Starsza kobieta zbierając grzyby w lesie napotyka dwójkę młodych ludzi, przebranych w szlacheckie stroje. Nagłe spotkanie wywołuje konsternację po obu stronach.
Młodzi twierdzą, iż się zgubili, ale są przy tym dziwnie tajemniczy. Z jednej strony młodzi cieszą się, iż odnaleźli kogoś, kto będzie mógł wskazać im drogę i pokierować przez nieznane im rejony, są przy tym jednak wyjątkowo nieufni.
Ona sama również ma bardzo mieszane odczucia w związku ze zmianą swoich planów. Chce pomóc młodym, szczególnie, iż dziewczyna skręciła nogę, ale wątpi w ich opowieści i intencje. Ich oszczędne wyjaśnienia i zdawkowe odpowiedzi budzą coraz większe podejrzenia starszej kobiety.
Desperacja i nerwowość młodych wobec kobiety tworzą atmosferę niepewności. Staruszka czuje się zagrożona, a gdy próbuje zaprowadzić parę do wsi, zostaje zaatakowana.
Nie jest jednak tak bezbronna jak wydaje się na początku. Finał opowieści nikogo nie pozostawi obojętnym.
Projekcje:
29 LIS | PIĄTEK | 16:00
30 LIS | SOBOTA | 16:00
1 GRU | NIEDZIELA | 15:00
Bilety |15/18zł|: Kasa CSK oraz bilety.csklublin.pl
Małgorzata Rybicka. Zważono w Lublinie / WYSTAWA
Wystawa „Zważono w Lublinie” prezentuje projekty graficzne i typograficzne tomików wierszy zaprojektowanych przez Małgorzatę Rybicką we współpracy z wydawnictwem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, wydawnictwem Warstwy, wydawnictwem Tararara, oraz tomików wydanych niezależnie przez poetów.
Wśród poetów i poetek, z którymi współpracowała, znajdują się: Agata Tuszyńską, Julia Hartwig, Aleksandra Zińczuk, Małgorzata Skałbania, Magdalena Jankowska, Jacek Podsiadło, Jakub Kornhauser, Wojciech Dunin-Kozicki, Zbigniew Dmitroca, Piotr Matywiecki, Alfred Wierzbicki, Andrzej Niewiadomski, Dominik Opolski, Waldemar Michalski, Marek Danilkiewicz.
Wernisaż odbędzie się 29 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Czechowicza.
Tabulatura Jana z Lublina
Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego zaprasza w niedzielę na pierwszy koncert nowego cyklu “Tabulatura Jana z Lublina”. Recital klawesynowy Corina Marti odbędzie się w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9 o godz. 16:50. Wstęp wolny.
Lubelski Jarmark Miodowy
Tegoroczny Festiwal Smaku w ten weekend kończy swoje wydarzenia. Zachęcamy do wzięcia udziału w ostatnim z nich czyli Lubelskim Jarmarku Miodowym. Jarmark odbędzie się w godz. 7:30 – 13:00 przy ul. Lubartowskiej 77. Wejście do hali jarmarkowej jest bezpłatne, produkty w cenach wystawców.