Weekend w Lublinie z atrakcjami. Gdzie warto się wybrać

3 godzin temu

Przed nami kolejny październikowy weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (18 października) do niedzieli (20 października).

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

CZEKO FEST – Festiwal Czekolady i Słodkości

W ten weekend na Placu Zamkowym pojawią się rzemieślniczy twórcy czekoladowych tabliczek, pralin i trufli, najlepsi producenci jadalnych dzieł sztuki i słodkości, których nie znajdzie się na supermarketowych półkach. Na festiwalu będzie można też odwiedzić Strefę Kuchni Świata – to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy nie tylko przepadają za słodyczami, ale też uwielbiają dobrze zjeść. Niezliczone atrakcje kulturalno-artystyczne sprawią, iż choćby miłośnicy słodkości znajdą czas na pyszny obiad.

Kiedy i gdzie: 18.10 (piątek), godz. 12.00 – 20.00; 19.10 (sobota), godz. 10.00 – 20.00; 20.10 (niedziela), godz. 10.00 – 18.00; Plac Zamkowy

III StarFest

Uczestnicy festiwalu muszą przygotować się na niezapomnianą podróż w świat fantastyki i popkultury. StarFest to okazja do spotkania prawdziwych gwiazd popkultury. Autorzy bestsellerowych książek, utalentowani reżyserzy, twórcy gier, popularni youtuberzy – wszyscy będą obecni i gotowi podzielić się swoją pasją i wiedzą.
Więcej szczegółów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu: https://starfest.pl/pl

Festiwal odbędzie się w Targach Lublin i rozpocznie się 18.10 (piątek) o godz. 15.00 i potrwa do 20.10 (niedziela) do godz. 16.00.

Botaniczna Piątka Lublin – edycja jesienna

Trzecie spotkanie z Botaniczną piątką w 2024 roku odbędzie się ponownie w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Jesienna rywalizacja rozpocznie się w sobotę o godz. 10.00.

Podczas nadchodzącej edycji do rywalizacji organizatorzy zaprosili także najmłodszych, dla których przygotowano cztery krótsze dystanse:

  • 150 metrów – roczniki 2019 i młodsze,
  • 300 metrów – roczniki 2016 – 2018,
  • 500 metrów – rocznik 2013 – 2015,
  • 1000 metrów – roczniki 2010 – 2012.

8. Półmaraton Lubelski

8. edycja Półmaratonu Lubelskiego to wyjątkowe wydarzenie sportowe, które co roku przyciąga biegaczy z całej Polski. Organizatorzy przygotowali dla uczestników trasę, która prowadzi przez najpiękniejsze zakątki miasta, dając możliwość podziwiania zabytków i urokliwych uliczek Lublina. Atestowana trasa półmaratonu o długości 21,097 km jest identyczna jak w poprzednim roku i w pełni asfaltowa, co gwarantuje komfortowy bieg. Start i meta znajdują się na Stadionie Lekkoatletycznym, a na trasie znajdą się liczne punkty odżywcze oraz wsparcie medyczne. Bieg rozpocznie się w niedzielę o godz. 9.

Szklana menażeria

Spektakl „Szklana menażeria” ponownie pojawi się na deskach teatru ITP. To jedno z dzieł słynnego Tennessee Williams’a – dramat psychologiczny opowiadający o losach pewnej rodziny. Przy boku samotnej matki Amandy i brata Toma żyje Laura-dziewczyna zamknięta w swoim bezpiecznym świecie zbudowanym ze szklanych figurek.

To poruszająca opowieść o kruchości człowieka i braku zrozumienia przez najbliższych.

Terminy grania spektaklu:

18 X (piątek) – godz. 18.00

19 X (sobota) – godz. 18.00

20 X (niedziela) – godz. 18.00

Miejsce: KUL CTW-02 (sala teatralna)

Aby zarezerwować wejściówki należy wysłać zgłoszenie z podaniem tytułu, ilości osób, daty i godziny spektaklu pod adres: [email protected]

Koncert Hawraman – muzyka kurdyjskich gór | CSK

Już 18 października o godz. 19.00 w Klubie Muzycznym CSK, czołowi muzycy Kurdystanu zaprezentują nieznane polskiej publiczności utwory górskiego rejonu Hawraman. Podobnie, jak w góralskiej tradycji, ich zwyczaje, muzyka, taniec i śpiew przez wieki przetrwały w swej niezmienionej formie. Mieszkańcy do tej pory posługują się własnym dialektem Hawrami, z czego są bardzo dumni. Muzyką swego regionu kurdyjscy artyści przypomną o swojej historii i kulturze trwającej tysiące lat.

Na scenie Klubu Muzycznego CSK, zaprezentują się:

Adel Naderi – wokal,

Foad Pishva – setar i aranżacja,

Dariush Rasouli – ney,

Arad Emamgholi – daf, percussions.

Bilety |20/30 zł|: Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Weekend w Fabryce Kultury Zgrzyt

Piątek w Zgrzycie uczestnicy spędzą z Pablopavo i Ludziki, którzy przybywają z albumem “Lakuna”. Jak mówią sami Artyści: “Chyba najbardziej eklektyczna a przy tym najbardziej szalona z naszych płyt. Sporo do tańca w nieistniejących budynkach, trochę o groteskowym pięknie miłości, nieco psychodelicznego country z Targówka i funku z Utraty. Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 20.00, bilety do kupienia na stronie https://www.kupbilecik.pl/imprezy/126628/lublin/pablopavo.i.ludziki/

W sobotę uczestnicy będą bawić się razem z zespołem Happysad. Happysad rusza w trasę promującą płytę Pierwsza Prosta i zawita z koncertami do osiemnastu klubów w całej Polsce. Na każdym z nich będzie można usłyszeć zarówno nowe utwory zespołu, starsze klasyki, jak i te, które zespół postanowił grać tylko na koncertach klubowych. Koncert rozpocznie się o godz.19.00. Bilety do kupienia: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/131630/lublin/happysad/

Na zakończenie weekendu Zgrzyt zaprasza na niedzielny koncert zespołu Sztywny Pal Azji. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00, a bilety można kupić na stronie biletyna.pl.

Sposób na Alcybiadesa/ Teatr Osterwy

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami.

REPERTUAR

18 października (piątek), godz. 9:00 i 11:30

20 października (niedziela), godz. 18:00 | SPEKTAKL RODZINNY

Bilety do kupienia od 40 do 100 zł. Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

29. Konfrontacje Teatralne

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Powroty” – artystyczne powroty twórców oraz powrót do dużych form teatralnych. Większość zaproszonych artystów miała już okazję prezentować swoje dzieła na Konfrontacjach, a teraz wracają z nowymi, ważnymi produkcjami.

Literatura, jak co roku, odgrywa kluczową rolę w programie. Spektakle łączą w sobie głęboką analizę tekstów z wrażliwością społeczną, poruszając zarówno współczesne problemy, jak i odwieczne dylematy. W tegorocznej edycji pojawią się także odniesienia do aktualnych wydarzeń politycznych – zarówno bezpośrednio, jak i w formie satyry oraz alegorii.

W programie edycji pojawi się 7 spektakli teatralnych, 2 czytania performatywne, działanie performatywne, nie zabraknie też przestrzeni na dyskusje i spotkania z twórcami.

Bilety dostępne online oraz w Kasie Centrum Kultury w Lublinie. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie wydarzenia.

Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa | Kino CK

Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, iż została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

Projekcje:

18.10 / piątek / godz. 18.00 – premiera

19.10 / sobota / godz. 18.00

20.10 / niedziela / godz. 20.00

Bilety: 15/18 zł

Armand | Kino CK

Armand znowu sprawia kłopoty w szkole. Jego ekscentryczna matka (Renate Reinsve) zostaje wezwana na spotkanie z nauczycielką. Ku jej zdziwieniu, w szkole czekają na nią również rodzice innego chłopca. Nikt z obecnych nie wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Ten (być może) drobny incydent między chłopcami jest niczym szpila, która przebija balon napięcia pomiędzy ich matkami. Dochodzi do eskalacji konfliktu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem, a bohaterki rozpoczynają psychologiczną walkę o uwagę i zaufanie. Reżyser zamyka akcję w szkolnych salach i kilku godzinach, by stopniowo podnosić emocjonalną temperaturę, a jednocześnie stale zmienia tonację filmu: od dramatycznej, do komediowej. Genialna rola Renate Reinsve, która niedawno zachwycała w „Najgorszym człowieku na świecie” pozostaje z nami jeszcze na długo po wyjściu z kina.

Projekcje:

19.10 / sobota / godz. 20.00

Bilety: 15/18 zł.

FREEDOM PROJECT KOLEKCJA

FREEDOM PROJECT KOLEKCJA to odpowiedź na kryzysy i globalne konflikty, z którymi mierzy się dziś ludzkość. Artyści zostali zaproszeni do zabrania głosu w kwestiach związanych z prawami człowieka, wojną, przemocą, niesprawiedliwością społeczną i rasową. Misją projektu jest edukowanie odbiorców poprzez sztukę, a jego celem tworzenie przestrzeni dialogu między widzem a artystą w tym kluczowym momencie rozwoju cywilizacji.

Kolekcja obejmuje ponad 50 dzieł sztuki stworzonych przez międzynarodowych artystów z 22 krajów: Argentyny, Australii, Austrii, Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Indii, Japonii, Korei, Łotwy, Litwy, Peru, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA i Zimbabwe, pracujących różnymi technikami: kaligrafia, kolaż, rysunek, tkanina artystyczna, papier czerpany, techniki mieszane, malarstwo, fotografia, projektowanie graficzne.

wernisaż: 18 października godz. 18:00 w Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3. Wystawa będzie czynna do 16 listopada 2024 r.

Porozmawiajmy przy kawie o kobiecej sprawie

Już 17 i 19 października w studiu Szwedzki Stół w Skende (al. Spółdzielczości Pracy 88) odbędą się bezpłatne warsztaty w ramach akcji Różowy Październik.

Skende i Stowarzyszenie Lubelskie Amazonki chcą zachęcić kobiety do samobadania piersi, badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie, dlatego po raz kolejny zapraszają na spotkanie promujące profilaktykę raka piersi.

Bezpłatne warsztaty z Lubelskimi Amazonkami, na których każda kobieta nauczy się na czym polega nauka samobadania piersi i będzie mogła przećwiczyć te wiedzę na specjalnym fantomie. To doskonała okazja, aby na taką „kawę” zabrać ze sobą przyjaciółkę, córkę, mamę, czy siostrę i zachęcić do badań. Organizatorzy zapewniają kawę, materiały informacyjne i towarzystwo inspirujących Amazonek.

17 października (czwartek), godz. 17:30 – 18:15

19 października (sobota), godz. 11:00 – 11:45

Na warsztaty nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść na spotkanie. Limit miejsc 20 osób/spotkanie. Decyduje kolejność przyjścia.

Idź do oryginalnego materiału