Wejdzie nowe prawo. Ogromna zmiana we wszystkich bankach. To trzeba wiedzieć

20 godzin temu

Sposób realizacji przelewów bankowych ulegnie znaczącej zmianie. Już niedługo banki wprowadzą obowiązkową weryfikację odbiorcy pieniędzy. To ogromna zmiana i dodatkowe zabezpieczenie dla zlecających przelew.

Fot. Warszawa w Pigułce

Na czym polega nowa weryfikacja przelewów?

Obecnie w Polsce prawidłowo wpisany numer rachunku jest wystarczający do wykonania przelewu – choćby jeżeli nazwa odbiorcy jest niepoprawna, przelew zostanie zrealizowany. Po zmianach system będzie sprawdzał, czy nazwa odbiorcy podana przez nadawcę zgadza się z tą, która jest przypisana do rachunku w banku odbiorcy.

Bank poinformuje klienta o wyniku weryfikacji w formie komunikatu: „zgodna”, „niezgodna” lub „prawie zgodna”. Nadawca będzie musiał potwierdzić, iż chce wykonać przelew mimo ewentualnej niezgodności danych, lub zrezygnować z transakcji.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiana wynika z unijnego rozporządzenia IPR (Instant Payments Regulation). Na razie przepisy dotyczą wyłącznie przelewów w walucie euro:

  • Dla banków ze strefy euro – od października 2025 roku
  • Dla banków spoza strefy euro (w tym Polski) – od lipca 2027 roku

Część banków z Polski, które mają swoje oddziały w krajach strefy euro (np. mBank czy PKO BP), będzie musiała przygotować się na wejście nowych przepisów już w tym roku.

Głównym celem nowej procedury jest zmniejszenie liczby oszustw finansowych. Weryfikacja nazwy odbiorcy ma pomóc w wykryciu sytuacji, gdy oszuści podmieniają numer rachunku na fakturach lub przy pomocy złośliwego systemu zmieniają numery kont wprowadzane przez nadawców w bankowości elektronicznej.

Wyzwania techniczne

Jak informuje cashless.pl, KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) jest gotowa dostarczyć bankom odpowiednie rozwiązania techniczne. realizowane są prace nad optymalnym sposobem prezentowania wyników weryfikacji klientom – być może będzie to system kolorów podobny do sygnalizacji świetlnej:

  • Zielony – dane odbiorcy zgodne z nazwą użytkownika rachunku
  • Pomarańczowy – dane prawie identyczne (np. literówka w nazwisku)
  • Czerwony – brak zgodności danych

Specyfika polskiego języka stanowi dodatkowe wyzwanie – odmiana nazwisk, znaki diakrytyczne oraz możliwość prowadzenia rachunków dla kilku osób o różnych nazwiskach wymaga precyzyjnego zdefiniowania zasad weryfikacji. W tym celu utworzono specjalną grupę roboczą, która ma wypracować wspólny dla całego rynku algorytm.

KIR rozpoczyna wewnętrzne testy platformy umożliwiającej wymianę informacji weryfikacyjnych dla przelewów w euro już w maju 2025 roku. Dokładna data wprowadzenia obowiązku weryfikacji odbiorcy dla przelewów w złotych nie pozostało znana.

Idź do oryginalnego materiału