
W poniedziałek 7 lipca 2025 roku w Muzeum Miasta Kołobrzeg Pałac Braunschweigów odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. "Wenus z Kołobrzegu".
W kołobrzeskim muzeum udostępniona została wystawa czasowa poświęcona najnowszemu odkryciu kamiennej figurki zwanej "Wenus z Kołobrzegu". W konferencji inaugurującej wystawę udział wzięli: prezydent miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska, wicestarosta kołobrzeski Jacek Kuś, kierownik delegatury w Koszalinie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Grzegorz Piechota, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz oraz kierownik Działu Historii Kołobrzegu dr Robert Dziemba.
13 czerwca 2025 roku w Sali Plafonowej Pałacu Braunschweigow odbyła się słynna już konferencja, na której zaprezentowane zostało wyjątkowe znalezisko. Niewielkich rozmiarów kamienna figurka, mająca ponad 6 tysięcy lat, zainteresowała nie tylko kołobrzeżan. To swoiste odkrycie stulecia wzbudziło ogromne zainteresowanie w Polsce i na całym świecie. Dziesiątki artykułów w 15 językach spowodowały, iż jest to w tej chwili eksponat, który rozsławił Kołobrzeg lepiej, niż niejedna kampania promocyjna. Linki do ponad 160 artykułów, które pojawiły się w internecie, zlokalizowała pracownica muzeum, prowadząca w muzealną bibliotekę oraz Gabinet Zbiorów Specjalnych. Artykuły, oprócz języka polskiego zostały opublikowane po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, włosku, indonezyjsku, rosyjsku, grecku, turecku, portugalsku, chińsku, holendersku, rumuńsku, arabsku.
Jednocześnie, osoby zwiedzające Muzeum Oręża Polskiego regularnie pytały, kiedy i gdzie będzie można zobaczyć "Wenus z Kołobrzegu", bo tak nazwane zostało to odkrycie. Początkowo, muzeum planowało pokazać ją po zakończeniu zmian w Muzeum Miasta Kołobrzeg. Jednak sława figurki zaskoczyła muzealników. Zapadła decyzja o stworzeniu wystawy czasowej, aby zarówno kołobrzeżanie, jak i licznie odwiedzający miasto turyści mogli zobaczyć ten wyjątkowy eksponat i osobiście dotknąć tak odległej historii.
Osoby wchodzące w skład zespołu badającego figurkę, zasugerowały pracownikom kołobrzeskiego muzeum, iż "Wenus z Kołobrzegu" jest jakością samą w sobie i nic nie może się z nią równać. Nie potrzebuje więc żadnego tła, wręcz przeciwnie, potrzebuje ciszy i spokoju, aby najlepiej wybrzmiała jej moc. Ideą zorganizowania takiej wystawy czasowej poparł również Krzysztof Kowalski, kierownik działu archeologii z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dlatego też wystawa została zorganizowana w osobnym, ciemnym pomieszczeniu, do którego mogą wchodzić jedynie niewielkie grupy zwiedzających. W centralnym miejscu w gablocie, na obrotowej podstawie, znajduje się figurka Wenus z Kołobrzegu, na którą pada tylko punktowe światło. W sali słychać wyłącznie kojący dźwięk morskich fal.
Realizacji koncepcji wystawy podjął się zespół muzealny. Podziękowania należą się również wszystkim osobom, które brały udział w tworzeniu tej wystawy.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy!