Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskach – Czerwone Korale na piedestale swoich działań stawia tradycje i obrzędy dawnej wsi. Dzięki nim znamy swoją tożsamość, możemy korzystać z mądrości ludowych wypracowanych przez wiele pokoleń oraz zdobywamy wiedzę na temat życia w dawnych czasach. Nasi przodkowie z pieczołowitością dbali, aby obyczaje i cenne wartości były przekazywane z pokolenia na pokolenie, dlatego koralowe gospodynie, odwiedzając przedszkola i szkoły przekazują nie tylko informacje o obrzędowości dawnej wsi, ale przede wszystkim chronią ją od zapomnienia. Naszym źródłem wiedzy są starsze gospodynie, ale także czerpiemy cenną wiedzę z literatury fachowej regionu, korzystamy też z zasobów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, odwiedzamy skanseny i podczas takich wypraw dowiadujemy się wielu ciekawostek. Wielkanoc należy do świąt cyklu wiosennego, którego termin wyznacza Środa Popielcowa. Jest najwcześniej ustanowionym i najuroczyściej obchodzonym świętem dla nas chrześcijan.
W pierwszych wiekach Wielkanoc nazywana była Paschą. W 325 roku Sobór Nicejski ustanowił termin obchodów Wielkanocy między 22 marca a 25 kwietnia. I tak jest po dziś dzień.
W kulturze ludowej z okresem tym łączyły się liczne zwyczaje i obrzędy kościelne, a także tradycje domowe, i rolnicze. Bo życie na wsi toczyło się według pór roku, to one były miernikiem czasu i wyznaczały rytm życia i pracy. Okres ten dominował w rożne zwyczaje, które miały na celu ochronę domowników, zwierząt, a choćby pól uprawnych przed złymi mocami i klęskami.
Rytuały religijne przybierały często magiczny charakter. Po trudnym czasie drugiej wojny, potem PRL–u wiele z nich zanikło lub uległo przekształceniu. Wpływ na tę zmianę miał wzrost świadomości mieszkańców, którzy z biegiem lat przestali wier