Od piątku 20 do niedzieli 22 czerwca miastem zawładną muzyka i tradycje nocy kupały. Przed nami Wianki Kraków 2025.
Obchody nocy świętojańskiej rozpoczną się już w piątkowy wieczór (20 czerwca) na placu zewnętrznym przed Galerią Kazimierz. Uczestnicy silent disco będą mieli do wyboru dwa kanały: Eltron zabierze ich w świat soulu, disco i letnich przebojów w nostalgicznym klimacie, a Kacha rozgrzeje parkiet energetycznym dancehallem i reggaetonem.
Wianki w Krakowie nieodzownie kojarzą się z muzyką, która niesie się po całym mieście. Dzięki współpracy z Muzeum Krakowa, partnerem merytorycznym, po raz pierwszy Barbakan stanie się miejscem, gdzie tradycja plecenia wianków spotka się z nowoczesnym brzmieniem muzyki elektronicznej. W sobotę, od godziny 18:00 do 22:00 uczestnicy będą mogli potańczyć przy DJ setach krakowskiego kolektywu Swawola People – społeczności złożonej z osób, które łączy pasja do muzyki, otwartość i energia wspólnego tworzenia.
Scena u stóp Wawelu
Równolegle na Powiślu stanie mieniąca się kolorami scena kopułowa, na której wystąpią kolejno: Projekt WOW, Dawid Tyszkowski oraz zespół Sorry Boys. Gospodarzem wieczoru będzie Mateusz Opyrchał. Po koncertach na tej samej scenie rozpocznie się silent disco, gdzie zagrają The Very Polish Cut Outs oraz Rusałka.
W ramach Ulicznego Grania krakowskie skwery zostaną oddane w ręce uzdolnionych artystów, którzy ożywią miejskie zakątki muzyką na żywo. Z kolei z Altany na Plantach popłyną słowiańskie brzmienia w wykonaniu duetów Wspak (Adrianna Maria Kafel i Aleksandra Puro-Cidyło) oraz Droga (Joanna i Zosia Słowińskie). Wieczorem Wianki przeniosą się do krakowskich klubów – Poczty Głównej, Pięknego Psa i Sekty Selekty – gdzie wystąpią m.in. Woja, wrubel, Patsi Parisi, Vagt, Lil Dave, Nadezh No oraz Human Inside, gwarantując noc pełną energii i tanecznych rytmów. A już w niedzielę nad ranem, na bulwarze Poleskim, odbędzie się uwielbiany przez krakowian Koncert o świcie, będący również częścią festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.
Plecenie wianków
Na uczestników krakowskiego święta będą czekały tradycyjne stacje plecenia wianków, które zostaną rozlokowane w Barbakanie, przy skwerze Ewy Demarczyk (we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolii Krakowskiej), przy skwerze Piotra Skrzyneckiego, przy kościele św. Kazimierza, na placu przed Galerią Kazimierz, a także w hotelu Novotel i ibis Kraków Centrum. Przy każdej z nich dostępne będą kwiaty, trawy i inne rośliny, z których uczestnicy będą mogli stworzyć niepowtarzalne ozdoby. W sobotnie popołudnie na Powiślu odbędzie się konkurs na najpiękniejszy wianek, a wieczorem wszyscy posiadacze i posiadaczki własnoręcznie wykonanych wianków będą mogli puścić je na Wisłę na terenie Przystani Muzeum, przy bulwarze Rodła.
Przystań Muzeum, Muzeum Krakowa – partnera merytorycznego tegorocznych Wianków – będzie tętnić życiem już od godziny 11:00. W programie znajdą się historyczne rejsy galarami pod hasłem „Miasto z rzeki”, warsztaty artystyczne oraz tradycyjne flisackie swaty.
Miłośników przyrody organizatorzy zaproszą do Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w samym sercu Lasu Wolskiego. W urokliwym Pawilonie Okocimskim i otaczającym go lesie odbędzie się powitanie świtu, warsztaty zielarsko-przyrodnicze i dźwiękowe, spacery ornitologiczne i kojące zmysły oraz koncert ambientowy – wszystko zgodnie z motywem przewodnim „Od świtu do świtu”
Zobacz także:
Tłumy na otwarciu Designer Outlet Kraków [ZDJĘCIA]
Z tych kąpielisk skorzystamy bezpłatnie w Krakowie