Do 30 czerwca 2025 r. wydłużono termin zawierania porozumień i aneksów dotyczących prowadzenia gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI) programu Czyste Powietrze. Dzięki temu więcej gmin zaangażowanych w poprawę jakości powietrza ma szansę skorzystać z pakietu zachęt finansowych i zaoferować mieszkańcom profesjonalną pomoc przy składaniu wniosków o dotacje.
Maksymalna możliwa do uzyskania przez gminę kwota to 35 tys. zł na uruchomienie lub prowadzenie punktu konsultacyjno‐informacyjnego programu Czyste Powietrze przez rok od dnia zawarcia porozumienia lub aneksu. Co może być sfinansowane w ramach tego budżetu? Na przykład koszty zatrudnienia do obsługi PKI pracowników (gminy lub wykonawcy zewnętrznego), wyposażenie (np. stanowisko komputerowe czy wynajem powierzchni biurowej), prowadzenie działań w PKI (np. organizacja spotkań informacyjnych z zakresu programu i ochrony powietrza, płatna kooperacja z mediami, zakup i serwis czujników jakości powietrza wykorzystywanych w celach edukacyjnych), ale też odpowiednie oznakowanie PKI.
Osobne porozumienia dla gmin dotyczące funkcji operatora
Przypominamy, iż gminy w nowym programie Czyste Powietrze, który obowiązuje od 31 marca 2025 r., mogą oprócz prowadzenia PKI pełnić także funkcję operatora, przez którego składane są obowiązkowo wnioski o dofinansowanie z prefinansowaniem oraz wnioski osób kwalifikujących się do najwyższego poziomu dofinansowania. Za pełnienie funkcji operatora gminy otrzymują wynagrodzenie – 1700 zł za każdego skutecznie obsłużonego beneficjenta. Gminy, także te prowadzące PKI, stają się operatorami po podpisaniu w tym zakresie odpowiedniego porozumienia.
Gminy z woj. mazowieckiego podpisują porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Źródło: NFOŚiGW