
Fot. Radio DoxaWojewództwo opolskie wyludnia się. Więcej osób zmarło, niż się urodziło. Obok województwa świętokrzyskiego przodujemy w statystyce regionów, w których od lat przyrost naturalny jest ujemny. Tak wynika z danych opublikowanych w Roczniku Statystycznym Województwa Opolskiego 2024.
– W 2023 roku urodziło się 6177 dzieci. To jest o ponad 2 tysiące mniej niż na przykład w roku 2015. niestety ten przyrost naturalny jest ujemny. Z roku na rok jest coraz niższy. W 2023 roku zgonów było 10624. o ile zatem od liczy urodzeń odejmiemy zgony, wychodzi liczba ujemna. Ten przyrost naturalny w 2023 roku wyniósł -4447, podczas, gdy w 2015 r. było to -2179, a w 1997 wskaźnik ten wyniósł +1179 – informuje Hanna Sterniuk-Mościcka, kierowniczka Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Opolu.
W 2023 roku Opolszczyznę zamieszkiwało ponad 936 tysięcy osób. Według prognoz liczba mieszkańców regionu zmniejszy się o około 1/4 i wyniesie 692 tysiące. Średnia długość życia to u nas 81 lat w przypadku kobiet i 73 lata w przypadku mężczyzn. Po raz pierwszy od co najmniej 50 lat w województwie opolskim w 2023 roku urodziło się więcej dziewczynek (3111) niż chłopców (3066).
Rocznik Statystyczny Województwa Opolskiego 2024 opublikowany jest na stronie Urzędu Statystycznego w Opolu. W formie papierowej można go otrzymać w informatorium urzędu.
Hanna Sterniuk-Mościcka:
Autor: Anna Kurc

1 rok temu




![Tak wygląda cmentarz po przejściu burzy[ZDJĘCIA]](https://wpoznaniu.pl/wp-content/uploads/2026/06/20260615_094755.jpg)
![Chełm. Uronił łzę na grobie dziadka. Niezwykła podróż Martina Kordacza śladami przodka [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-chelm-uronil-lze-na-grobie-dziadka-niezwykla-podroz-martina-kordacza-sladami-przodka-1781526228.jpg)







