„Wiejska akcja” w gminie Dąbrowa

opowiecie.info 2 dni temu

Poznają lokalne legendy, adekwatności ziół a także rozwijają swoje plastyczne zdolności. W gminie Dąbrowa trwa projekt „Generacja! Wiejska akcja. Opolskie 20 lat w Unii Europejskiej”.

– W warsztatach uczestniczy łącznie 25 dzieci z gminy Dąbrowa. Zajęcia realizowane są od poniedziałku 1 lipca. Na każde prowadzone były odrębne zapisy. Program jest bardzo urozmaicony, a przez jego realizację chcemy przekazywać tradycje i zwyczaje wsi – mówi Dorota Zahuta z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

W Lipowej zorganizowano zajęcia ruchowe, pokaz tłoczenia monet i wiele innych atrakcji. Na warsztatach zielarskich dzieci poznały metody suszenia i przechowywania ziół oraz ich zastosowanie. Wybrały się też na spacer po dąbrowskich łąkach, aby nazbierać ziół, a potem zrobić z nich małe dzieła sztuki. Dodatkowo wykonały własną mieszkankę herbaty oraz zapachową torebkę z lawendą. Kolejny dzień uczestnicy spędzili tworząc, pod okiem twórczyni ludowej, kwiaty z bibuły i krepiny, które kiedyś były nieodłączną ozdobą domu, a dziś wykorzystuje się je w palmach wielkanocnych, czy w dożynkowych dekoracjach. Na zajęciach z ceramiki powstały podkładki pod kubek oraz obrazy.

Wszystkie przedmioty wykonane przez dzieci podczas wakacyjnych warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie podczas dożynek gminnych, które odbędą się 1 września w Ciepielowicach.

Jutro (5 lipca) ostatni dzień warsztatów. Uczestnicy odwiedzą stajnię w Karczowie, gdzie dowiedzą się, jak prowadzić tradycyjne gospodarstwo i w jaki sposób pielęgnować zwierzęta.

Pomysłodawcą warsztatów jest Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa „Dąbrowskie skarby”. Na realizację zadania organizacja otrzymała 8 tysięcy złotych dotacji z samorządu województwa opolskiego w ramach otwartego konkursu ofert „Opolska Wieś Przyszłości – Wieś Dzieciom”. Projekt realizowany jest przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie.

Fot. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Dąbrowie

Idź do oryginalnego materiału