Wielkanoc już za niecałe dwa tygodnie. W najbliższy weekend w różnych miejscowościach powiatu świdnickiego organizowane będą jarmarki i kiermasze. W przysmaki, rękodzieło i ozdoby będzie można się zaopatrzyć również u wystawców goszczących w Świdnicy podczas kilkudniowego targu świątecznego.
Świdnica
W czwartek, 21 marca na świdnickim Rynku rozpocznie się tygodniowy Jarmark Wielkanocny. – Wzorem lat ubiegłych przed świętami będzie można zaopatrzyć się w pachnące wędliny z Podlasia, przepyszne sery korycińskie i kulebiaki tatarskie. Zapachnie świeżym chlebem, ćwikłą, chrzanem i świątecznym żurkiem. Będą specjały tureckie, portugalskie i ukraińskie, wina świdnickie, mołdawskie i bułgarskie, a dla miłośników złotego trunku – kraftowe piwo. Do tego smaczne zapiekanki z pieca, burgery i frytki z food trucków. Dla najmłodszych znajdziemy zabawki, balony oraz mnóstwo słodkości – kołacze, chałwy, baklawy, ciasta, gofry i watę cukrową. Przygotowane zostaną także małe dmuchańce, kolejka Cartoon Network oraz kino 9D. – informuje Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Jarmark wielkanocny potrwa od czwartku, 21 marca do piątku, 29 marca, w godzinach od 10.00 do 19.00.
Świebodzice
W dniach 22-24 marca jarmark wielkanocny gościć będzie na Rynku w Świebodzicach. Wystawcy czekać będą na odwiedzających w godzinach od 10.00 do 19.00.
Gmina Świdnica
W sobotę, 23 marca w Pszennie odbędzie się gminny jarmark wielkanocny. – Na pewno będzie pachnąco, smacznie i kolorowo. Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Świdnica na to przedświąteczne wydarzenie – zachęcają organizatorzy z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Jarmark odbędzie się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie przy ul. Wrocławskiej 15 w sobotę, 23 marca 2024 roku. Rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie trwał do godziny 17.00. Lista wystawców:
- Gmina Żukowo – Koło Gospodyń Wiejskich – potrawy regionalne
- Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowie – domowe wypieki, chleb, dania wielkanocne
- Klub Seniora w Pszennie – palmy i dania wielkanocne + wypieki
- Sołectwo + KGW Słowianki z Wilkowa – potrawy wielkanocne, żurek, pasztet, baby, popcorn, ozdoby świąteczne oraz palmy
- Sołectwo Miłochów – tradycyjne wypieki wielkanocne, oraz rękodzieło
- Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie – potrawy serwowane na stole wielkanocnym (żurek, jaja faszerowane, babki wielkanocne, klops z jajkiem, gniazda jajeczne, mazurki, pascha, dekoracje związane z Wielkanocną
- Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji i Rozwoju Wsi „Aktywne Pszenno” – potrawy wielkanocne, wypieki, rzemiosło, ozdoby wielkanocne
- Rada Sołecka Komorów – Tradycyjne palmy, pisanki oraz potrawy świąteczne i ciasto
- Koło Przyjaciół Makowice i Opoczka – Ciasta, wędliny, baranki, żurek
- Koło Gospodyń Wiejskich w Burkatowie – Rękodzieło, dania wielkanocne, wypieki
- Koło Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym – Produkty Okazjonalne, świąteczne związane z Wielkanocą oraz artykuły spożywcze
- Koło Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej – Palmy, żurek, jajka, baby wielkanocne, chrzan + ćwikła
- Koło Gospodyń Wiejskich Ale Lipa z Grodziszcza – Wielkanocne przysmaki, i ozdoby wielkanocne
- Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich „zDolnaBystrzyca” w Bystrzycy Dolnej – Ozdoby wielkanocne, potrawy wielkanocne
- Sołectwo i Koło Gospodyń Wiejskich w Boleścinie – Tradycyjne potrawy świąteczne, dekoracje wielkanocne
- Koło Gospodyń Wiejskich „Paprotki” z Lubachowa – Smaki wielkanocne – żur z białą kiełbaską, sałatki i jajka faszerowane.
- Andrzej Tulimowski – Świdnica – Rękodzieło z wosku pszczelego
- Elżbieta Zawadzka – Rękodzieło, haft matematyczny, obrazy, kartki okolicznościowe
- Justyna Otto – Wałbrzych – Wyroby ze sklejki brzozowej – zające, jajka dekoracyjne koszyki
- Elżbieta Moczurad- Sady – Dekoracje Wielkanocne – Rękodzieło
- Malinowe Smaki – Emilia Wieczorek – Boleścin -Stoisko z wata cukrową
- Anna Krzywik – Jawor – Dekoracje – decupage – świąteczne
- Ewa Krzesińska – Marcisz – Jawor – Kartki Wielkanocne wykonane metodą – Scrapbooking
- Jak Makiem Zasiał – Gmina Nowa Ruda – Wyroby plecionkarskie, słomkarskie, świece z wosku pszczelego, żywe drzewka z wikliny, biżuteria ze słomy
- Dębowy Zakątek – Grodziszcze – Rękodzieło wielkanocne – świece botaniczne, misie, bransoletki, stroiki naturalne, kwiaty.
- Glintique – Dzierżoniów – manualnie robione kolczyki z gliny polimerowej z dodatkiem żywicy epoksydowej
- Marianna Marszał – Świdnica – Ozdoby wielkanocne
- Kreatywna Ewelina – Ewelina Bolek – Gogołów -Rękodzieło świąteczne
Jaworzyna Śląska
W sobotę, 23 marca odbędzie się jaworzyński Jarmark Wielkanocny. Impreza gościć będzie w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej. Jarmark, jak co roku, będzie obfitował w różnego rodzaju kiermasze: wielkanocnych ozdób, rękodzieła, świątecznych smakołyków, ciast i wypieków przygotowanych przez sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i lokalnych producentów.
W trakcie Jarmarku rozstrzygnięty zostanie „Konkurs z jajem – wytrawnie i na słodko”, podczas którego zostaną wyłonieni autorzy najsmaczniejszej potrawy wielkanocnej i świątecznego wypieku. Podobnie jak w ubiegłych latach podczas imprezy będzie można obejrzeć wystawę prac nagrodzonych w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym: tradycyjnych pisanek oraz palm wielkanocnych. Odbędzie się także uroczystość wręczenia nagród w tych konkursach. Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowana specjalna strefa zabaw. Jak zwykle czas umilą także występy artystyczne. Zaprezentują się między innymi dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej oraz Zespół taneczny„Fart”.
Jarmarkowi Wielkanocnemu będzie towarzyszyła również zbiórka charytatywna na rzecz Agatki Salamon. Ekipa wolontariuszy wspierająca małą mieszkankę Jaworzyny Śląskiej w drodze po zdrowe serduszko, zaprasza na kiermasz ciast, książek, ciepłe pierogi i akcję „piątaka za pluszaka”.
Strzegom
W niedzielę, 24 marca 2024 roku w Strzegomiu zagości jarmark wielkanocny, podczas którego będzie można zaopatrzyć się w wyjątkowe dekoracje. Wstęp wolny. Program jarmarku:
- 10:00 plac przy kościele św. Barbary – uroczyste poświęcenie palm;
- 10:30 Bazylika Mniejsza w Strzegomiu – Msza Święta;
- 12:00 hala sportowa OSiR: prezentacje amatorskich zespołów artystycznych, kiermasz i wystawa stroików, palm i ozdób świątecznych , degustacja wypieków i potraw świątecznych.
Marcinowice
Już po raz siedemnasty w Marcinowicach zorganizowane zostanie wydarzenie przyciągające odwiedzających z najróżniejszych stron Dolnego Śląska – Tradycje Stołu Wielkanocnego. Planowane na niedzielę, 24 marca wydarzenie będzie okazją do skosztowania tradycyjnych, smacznych, domowych i stworzonych z sercem potraw wielkanocnych.
– Serdecznie zapraszamy na XVII Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach, które odbędą się w Niedzielę Palmową 24 marca w godz. 13.00-17.00. Będzie z nami kilkudziesięciu wystawców z całego Dolnego Śląska – rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, zespoły folklorystyczne, lokalni przedsiębiorcy i rękodzielnicy. Do zobaczenia w Marcinowicach! – zachęcają organizatorzy.
/opr. mn/